View Single Post
Eski 23-10-2020, 10:29   #54
devrann
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Sonuçta bahsettiğim arkadaşlar buradan aldığı tohumlarla ilgili bir işlem yapmıyorlar.Zaten bu tohumları çoğaltıp tohumunu almıyorlar ki paylaşmıyorlar.Sadece tohum talep edebilmek için birkaç çiçek tohumu paylaşıp hedefine ulaşıyorlar.Bunu da neden yapıyorlar onuda anlamıyorum.Başka çiçek tohumları paylaşıma giriyor ancak sebze tohumlarını başka birisi alıp paylaşabilecekken bu arkadaşlar sebebiyle bundan mahrum kalıyor.Esas anlatmak istediğim budur.Sonuçta çiçek talep edip çiçek paylaşabilir.Başkası için talep ediyor olabiliyor ancak o kişi ne saflığına dikkat edecek belki çeşit değerli bir tohum olsa bile hoşuna gitmeyecek bir daha ekmeyecek.Burda paylaştığımız tohumların ekilip ekilmediğini çok fazla takip edemesekte tamamen şansa bırakmak ne kadar doğru ?
Sn. MeyveliTepe
Eğer bir paylaşımcı arkadaş sürekli sebze tohumu talep edip çiçek tohumu paylaşıyorsa ve başka bir sebze tohumuda paylaşmıyorsa bu ne demektir sizce? Burdan talep ettiği sebze tohumlarını yetiştirmiyor demek olmuyor mu?.Hani bir tanesini paylaşsa tamam diyeceğim.Başkalarının hakkına giriyor gerçekten bazı çeşitlere ulaşmayı çok isteyen ve bu çeşitleri yetiştirip paylaşacak arkadaşaların hakkını gasp ediyorlar.Diğer paylaşımcı arkadaşları uyarmak istedim ve bu tipte bir suistimale müsade etmeyeceğimi belirtemek istedim.Paylaştığı çiçek tohumlarının bir önemi yok,paylaşım olarak bir değeri yok demiyorum .Sizinde belirttiğiniz şekilde kombinasyon sayısını arttırır ama bu şekilde olması doğru değil.Bununla ilgili bir kural değişikliği yapılabilir.
Bana gelince performansım çok kötü olmasada evet yeterli değil ancak bu çeşitlerin genetiklerini koruyarak bazı kurallara uyarak paylaşmak daha önemli.Evet bazen bende herhangi bir kurala uyulmadan paylaşılan tohumları talep ediyorum ve genelde bunları paylaşmıyorum sadece çeşitin kaybolmasını istemediğim ya da gerçekten merak ettiğim bir çeşit oluyor o yüzden talep ediyorum.Yoksa sizin Aliş domates,Taşlıbahçe'nin kerevizi ,oz26'nın isot biberi,zekoş'un ıspanağı ve sarı kabağı ve niceleri hepsi aklımda ve paylaşılmak için bekliyor o kadar çok çeşit var ki,bazılarını balkonumda tohumunu çoğaltıyorum paylaşacak kadar olmuyor tohumunu tazeliyorum bazılarını ise serada.
Bu yıl baker creek'ten paylaşım yapıyorum birkaçta yabani tür var ama tozlaşma kurallarına uyarak mı tohum satıyorlar emin olamasamda baker creek'ten ilginç olan tohumları paylaştım.Geçen yıl talep ettiklerimi seneye paylaşırım bu yıl talep ettiklerimi ise bir sonraki yıl çiftçinin seneyesi bitmezmiş.Ama o tohumlara gözüm gibi bakıyorum emin olabilirsiniz.

Düzenleyen devrann : 23-10-2020 saat 18:01
devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön