View Single Post
Eski 03-10-2020, 19:04   #179
Kalkuluskaktus
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-09-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Vanilya hikayesine nasıl dahil oldum? Doktora tezim orkide doku kültürü üzerinedir. Tezde kullandığım bitkilerin bir kısmını Avustralya Burleigh Park Orchid Nursery'den aldım. Diğer bir kısmını ise Amerika'da bulunan Orchid Seedbank Project'ten aldığım tohumların çimlendirilmesiyle elde ettim. Tohumlar zarf içerisinde sorunsuz elime ulaştı. Canlı bitki alımı için Tarım Bakanlığı Ürün Geliştirme Genel Müdürlüğü'nden izin almam gerekiyormuş. Formaliteleri yerine getirip "vergisiz ithalat" iznini aldım. (Formaliteler her sene değişiyor, o nedenle yeni mevzuat konusunda bir şey bilmiyorum). Avustralya'daki üreticiye bildirdim. Gereken ücreti yatırdım. UPS kargoyla hızlı şekilde elime ulaştı. Mikro bitki boyutundaki bu bitkileri büyüttüm, çoğalttım ve tezimdeki çalışmalarımda kullandım. Tez, sekiz yıl sürdü, 2008 yılında savunmamı yapıp mezun oldum. 2017 yılında vanilya o kadar revaçta idi ki, kendi kendime "bu orkideden edinmeliyim" diye düşündüm. Önce Fransa'nın Reunion Adasından bir vanilya üreticisi buldum. Yaklaşık 100EUR tutan ücreti PTT üzerinden gönderdim. Her biri 30cm olan 9 adet vanilya çeliği dev bir zarf içinde elime ulaştı. Bunların bir kısmını köklendirme hormonuna batırıp ıslak perlit içerisine diktim. Diğer bir kısmını da evimdeki doku kültürü laboratuvarında dezenfekte edip kültüre aldım. İster inanın ister inanmayın, hiç bir tanesi yaşamadı. Çeliklerden bir tanesi köklendi ama sonrasında gelişen enfeksiyondan o da nasibini alıp öldü. Başarı oranı %'de 0. daha önce çok kirli bitki dokularıyla çalışmıştım %1'lik bir başarıyı yakalamıştım ama bu sefer olmadı. Sonra, Avustralya'daki üretici aklıma geldi. Steril deney tüpü içerisinde mikro bitki boyutunda vanilya bitkisini buradan aldım. Üretici, uzun bir gümrük beyanı yazmış zarfın üzerine, Gılgamış Destanı gibi. Sorun çıkmadan elime ulaştı. Çoğalttım, bir kısmını büyüttüm. 2018 yılında, internet üzerinde dolaşırken Türkiye'de bir üreticinin vanilya fidesi sattığını gördüm. Fiyat aşırı yüksekti. Sonra, bu formda vanilya ile ilgilenen insanları tanıdım. Bir kısmı öğrenciydi. Siz ve daha önce fide gönderdiğim sayın tropikalist dahil dört kişiye vanilya fidesi gönderdim. Sayın Berk S. ve Sayın dtekin tam isim ve adres talebime yanıt vermediler. Özel mesaj gönderdim hala dönüş olmadı. Söz verdiğim zaman sözümde durmak isterim.
Kimseden ücret talebim olmadı. Elinize ulaşan fideler doku kültürü ortamından yeni çıktılar. Bu şu demek; her şeyin optimum düzeyde olduğu bir ortamdan çıktılar. Nispeten kuru olan havaya oldukça hassas durumdalar. Tutma oranları yeterli nemi sağlayamazsanız oldukça düşük. Sayın tropikalist'in durumunda olduğu gibi tutmuş, pişkinleşmiş bir fidede bile başarısızlık söz konusu. Açıkçası karizmayı çizmek istemem, o nedenle fide gönderdiğim kimseden bir ücret talebim olmadı.

Tutma oranınızı artırmak için, bir adet plastik bir kutu alın. Renklendirilmemiş olsun. https://www.ikea.com.tr/urun-katalog...akli-kutu.aspx
Bitkileri bu kutunun içerisine koyun. Sonra, bir adette 2-15 watt'lık ultrasonik bir oda nemlendiricisi alın. https://urun.n11.com/hava-nemlendiri...asi-P211354745 Bu cihazı da su tankıyla beraber kutunun içerisine yerleştirin. Buna güç sağlamak için telefon şarj adaptörü ve bu adaptörü takacağınız, sistemi zaman zaman çalıştıracak mekanik bir timer alın. https://www.koctas.com.tr/mekanik-ti...i/p/2000013752
Her iki saatte 15 dakika nemlendirme yapacak şekilde sistemi ayarlayın.
Kutuyu, ışık alan ama doğrudan güneş almayan bir mekana yerleştirin. Kutu kapağını, kutuyu tam örtMEyecek şekilde yerleştirin, hava akışı olsun (yaklaşık serçe parmağı genişlikte). Yeni sürgün ve yapraklar verince kapağın açıklık miktarını artırın. En sonunda dış ortama çıkartın. Bu işlem 6-7 ay alabilir, sabırlı olun.

Güle güle büyütün....

Kolay gelsin....
Tekrar teşekkür ederim en kısa zamanda dediğiniz şeyleri yapıcam.şu an kışlık eve geçene kadar asıl endişem soğuk.dün gece kalkıp yakınına sıcak su torbası koydu bu gece de koyucam, bikaç güne taşınırız zaten.türkiyede sizin gibi tutkuyla bilimsel çalışmalar yapan kişiler olduğunu görmek beni ayrıca mutlu etti çok güzel örnek oluyosunuz.inşallah hak ettiğiniz değeri görüyosunuzdur.iyi ki varsınız <3

Kalkuluskaktus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön