View Single Post
Eski 23-09-2020, 12:22   #661
kitapkurdu
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-08-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Paşa kılıçları o şekilde yandan yavru vererek yayılırlar.. Bunları çoğaltmak için de kullanabilirsiniz ya da bitkinin daha dolu olması için o şekilde kalmalarına da izin verebilirsiniz... Sizin amacınıza bağlı... Çoğaltmak için, ana bitkiyle yavru arasındaki toprağın ortasından keskin bir kürek, bıçak vb. ile yukarıdan aşağıya baskı uygularsanız ikisini bağlayan kökü keserek ayırmış olursunuz... Daha sonra yavrunun olduğu kısmı mümkün olduğunca toprağıyla birlikte, toprağını dağıtmadan alıp uygun bir saksıya ortalayarak yerleştirir ve toprak ilavesiyle şeklini verirsiniz...
Dibi deliksiz saksıya kesinlikle dikmeyin bitkinizi. Bu saksılar bitki sağlığı için hiç uygun değil, çürütürsünüz bitkiyi...
Ben senseveria'larım için bahçe toprağı kullanıyorum yıllardır ve sorun yaşamadım... Yine de bunu öneri olarak söylemiyorum... Bu sayfada daha önce toprakla ilgili öneriler olabilir, bir bakın dilerseniz... Bol şans...
Anladım bunları uygulayacağım inşallah. Çok teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgiler için. Bahçe toprağım da var saksı da başka bir saksıya ekeyim. Çok sağolun...

kitapkurdu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön