View Single Post
Eski 26-06-2020, 23:37   #276
guzu
Yeni Üye

guzu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Evet Sayın guzu, önceki hali biraz hırpalanmış görünüyor... Mantar ilacı da uygulayacakmışsınız zaten... Unlu bit belirtisi de görünmüyor resimlerde (ki kaktüsler için tam bir beladır)... Bu durumda kısa sürede toparlayacağını umuyorum...
Ben kaktüslerimde doğadan aldığım toprağı kullanıyorum... Yani Sakarya, Karasu, Kandıra'da yol kenarında sarı renkli, kumlu, milli topraklardan kullanıyorum... Ankara'da oturuyorken de çok benzer bir toprak bulabiliyordum... Gerçekten çok güzel gelişiyorlar bu toprak içinde... Geniş yapraklı salon bitkilerime onlar için olduğu belirtilen sıvı gübrelerden uyguluyorum, ancak kaktüslerimin çoğuna hiç gübre kullanmadım ya da çok azına salon bitkilerine kullandığım sıvı gübreden kullandığım olmuştur... Yani maalesef gübre konusunda pek bilgim yok... Tabii ki gübre kullanmamayı da öneriyor değilim... Kaktüs ve sukulentler için de sıvı gübreler satılıyor, onların çok uygun olacağını düşünüyorum.. Bu konuları çok iyi bilen arkadaşlar var, umarım mesajınızı görüp açıklayıcı bilgi sunanlar olur...
Bir de, eğer kaktüsünüzün köküyle ilgili bir sorunu, çürüme falan varsa ve bir iki hafta içinde kötüleşirse, üstteki yavruları çelik olarak kullanmanızı öneririm.. Bitkiyi tamamen kaybetmektense çeliklerden tekrar üretmek mümkün olmuş olur... Ama büyk ihtimalle gerek kalmayacaktır buna.. Bol şans dilerim...
Tekrar teşekkür ederim Mesut Bey, dediklerinizi dikkate alacağım. Gübreyle ilgili olarak da biraz daha okuma yapayım forumda. Ayrıntılı bir bilgiye denk gelirim belki

guzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön