View Single Post
Eski 26-06-2020, 23:13   #273
guzu
Yeni Üye

guzu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Kaktüsünüzün türünün opuntia microdasys olduğunu tahmin ediyorum.... Bu türün beyaz, sarı ve kızıl dikenli kültivarları var... Sizinki kızıl dikenli kültivardan (opuntia microdasys rufida) olsa gerek... Hastalıkla ilgili bir durum olduğunu sanmam...
Kaktüsler her ne kadar çöl bitkisi olarak susuzluğa dirençli olsalar da, sıcak aylarda susuz bırakmazsanız daha iyi gelişirler ve büzüşme de olmaz... Maksimum güneş ve yeterli sulama, en iyi formunu ve rengini almasını sağlar, ayrıca çiçek açmayı teşvik eder... Sadece, toprağın ve saksının fazla suyu akıtıyor olmasına dikkat etmelisiniz.. Yani sürekli ıslak veya çamurlaşmış olmamalı toprak...
Yine de mantardan şüpheleniyorsanız bir miktar suyun içine 1/100 oranında oksijenli su karıştırıp fısfısla bitkinin yapraklarının yer yanına iyice püskürtebilirsiniz... Bunu birkaç gün arayla birkaç kez tekrarlarsanız iyi olur... İşlemi bitkinin üzerine güneş ışınlarının doğrudan düştüğü saatlerde yapmayın, çünkü damlacıklar mercek işlevi görüp küçük yüzey yanıklarına yol açabiliyor...
Ayrıca, kaktüsler çok fazla toprağa ihtiyaç duymadıkları gibi, uygun bir toprağa dikiliyseler toprak değişimine de pek ihtiyaç duymazlar... 30 yıldır aynı saksıda gayet sağlıklı yaşayan kaktüslerim var... Besin ilavesi de yapmadığım saksılar bunlar...
Mesut Bey, geri dönüşünüz için çok teşekkür ederim. Kırmızı rengin türünden kaynaklı olabileceği ihtimaline sevindim açıkçası ama yine de evde önceden almış olduğum Compo'nun mantar ve böcek ilacından sıktım bugün. Dediğiniz gibi birkaç gün arayla buna devam ederim.

Toprağını değiştirdim çünkü, önceki hali bakın burada eklediğim resimdeki gibiydi. Bu kaktüsü arkadaşımdan aldım toprağını değiştirmek için. Ben toprağını değiştirmeden önce bu şekildeydi. Benim kullandığım toprak karışımı bahçe toprağı, akadama toprağı ve pumice'ten oluşuyor. Saksının altı delikli olduğu için altına tekrar taş koymadım. Umarım doğru yapmışımdır. Evin en aydınlık yerine koydum, güneşe alışana kadar yavaş yavaş direkt güneş ışığına çıkarıyorum.

Tüm bunları, bu forumda okuduğum bilgiler doğrultusunda yaptım. Çünkü diğer kaktüslerim de düzelmeye başladılar buradaki tavsiyeleri uygulayınca. Gövdeleri kalınlaştı ve boyları uzadı. Bu açıdan size ve forumdaki diğer kişilere de teşekkür ediyorum. Gerçekten çok faydalı bir yer burası, bitkiler konusunda bilgisi olmayanlar için özellikle.

Size son bir şey daha sormak istiyorum. Diğer kaktüslerimin toprağını mart ayının başında değiştirmiştim. NPK 4-6-6 olan bir sıvı gübre var elimde. Sizce bu tür bir gübre kaktüslere uygun olur mu dersiniz?

guzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön