View Single Post
Eski 21-06-2020, 23:31   #9103
Güler
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Güzel güllerimin belâlıları benim tabirimce dozdozlar (bakla zınnıları) için Forumdan öğrendiğim metod bayağı işe yaradı.

S.Durul ve Muda'nın önerdiği linkleri okudum ve hemen on tane mavi leğen aldırıp içlerine su koyarak güllerin aralarına yerleştirdim.

Okuduğum yazılarda bu bakla zınnılarına ilaç milaç hak getire, elle tek tek mücadele edeceksiniz, ama farketmişler ki mavi rengi seviyorlarmış. Pek çok kişi mavi leğen içine su koyup ağaç altlarına, çiçek yakınlarına koyuyormuş ve su içine düştüklerinde kanatları ıslandığı için uçamıyor ölüyorlarmış.

Size biraz da hikâyesini anlatayım da gülün.

Yaş haddinden dolayı yasaklıyız Manyas'a bile gidemiyoruz o yüzden bizim alış verişimizi genelde muhtarımız yapıyordu.

Mavi leğene ihtiyacım olunca muhtarı çağırdım.
-muhtar, Manyas'a gidecek misin?
-araba bekliyorum, gideceğim
-bana on tane mavi leğen lazım, çapları iki - üç karış olsa yeter.
-on tane mi, ne yapacan?
-ilaç yapacağım ama mavi olacak.
(yüzünü bir görmeliydiniz, bana deli mi ne der gibi bakıyordu)

Biraz sonra Manyas'dan beni aradı
-abla leğen var ama ya gri ya da güvez rengi var
-yok yok olmaz bana mavi lazım, alma dedim.
Daha telefonunu kapatmadan başladı söyleşmeye " ya kadın tutturdu mavi de mavi, bunlar olmazmış, hay Allahım çattık be"
Bense telefonun diğer ucunda katıla katıla gülüyorum, Oğuz da konuyu anlamadığı için şaşkın şaşkın bana bakıyor, daha da fazla gülmeye başladım.

Daha sonra başka bir arkadaş bana bulup getirdi, hemen su doldurup güllerin arasına koydum.
Dozdozlarla beraber bir kaç tane de örümcek sizlere ömür. Siyah siyah olanların hepsi dozdoz.

Name:  IMG_6109 (800 x 600).jpg
Views: 304
Size:  71.9 KB

Name:  IMG_6111 (800 x 600).jpg
Views: 300
Size:  33.5 KB

Düzenleyen Güler : 22-06-2020 saat 02:03
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön