View Single Post
Eski 14-06-2020, 10:53   #6050
Mesut Temiz
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bngblgn76 Mesajı Göster
Merhaba 3 senedir mum çiçeği çeşitlerim var. Bazısını bu süreçte kaybettim. Çoğu hala elimde. Çok sık çiçek açmaya başladı. Benim sıkıntım çok uzuyor olmaları. Budamak mümkün mü? Belirli boyda kalsa çiçek açmaz mı? Deneyimleyen ya da önerisi olan varsa memnun olurum. Teşekkürler
hoya carnosa için söyleyecek olursam, budamanın bir zararını görmedim, ancak budanan yerin aşağısından yine sürgün verip uzayacaktır... Çiçek açtıktan sonra kalan çengel biçimli uzantı her yıl tekrar tekrar çiçek açtığından, bunlar kesildiğinde açan çiçek sayısı haliyle azalacaktır, ancak uygun şartlar sağlanmaya devam edildiğinde yeni sürgünler de yine çiçek uzantıları oluşturacaktır...
Hoya'lar ya yukarı doğru uzatıp tavandan iple uzatılıyor ya da yüksek bir yerden sarkıtılıyor... Eğer yukarı uzatıyor ve tavandan devam ettirmek istemiyorsanız, belki budamak yerine belli bir uzunluktan sonra tekrar aşağı doğru sarmayı deneyebilirsiniz.. Bu şekilde daha kalabalık bir görüntü oluşturacaktır... Saksıdan sarkıtıyorsanız, çok uzadığını düşündüğünüz ve budadığınız kısımları suda köklendirip yine aynı saksıya dikerek daha kalabalık ve gösterişli bitkiler elde etmeniz de mümkün... Bol şans...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön