View Single Post
Eski 26-05-2020, 12:55   #209
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiftçioğuzhan Mesajı Göster
Merhabalar,
Bahçeme 1 ay önce aldığım japon akça ağacım halen saksıda tutuyorum. Bulunduğum bölge Aydın Nazilli. Yazları çok sıcak. 40 lı dereceleri görüyoruz. Kışları 0 ın altını ancak 1- 2 gün görürüz. Forumda okudukça sıcağı sevmediğini öğrendim. Yarı gölge alana dikin diye tavsiye etmiş üstadlar. Yarı gölgeden kasıt direk gün ışığı hiç görmemesi midir yoksa sabah ışığı üstüne vurmasa da akşam ışığı vursa yeterli olur mu? Biliyorum biraz tuhaf bir soru ama tecrübe ve bilgilerinize şimdiden teşekkür ederim. Ve bu geçen 1 ayda akça ağacım dibine yakın bir noktadan yeni filizler vermeye başladı. Yalnız garip olan bu yeni yaprakların rengiydi. Yemyeşiller. Ayrıca var olan yapraklarda da renklerinde farklılaşmalar başladı. Resimlerde gözüktüğü gibi.
İlk resim yeni aldığım zamandı. Bundan yaklaşık 1 ay önce. Son resimse şu anki hali.

Eklenti 709273

Eklenti 709274

Eklenti 709275
Size göre daha soğuk bir iklimde olduğum ve bahçemde kuzeye bakan bir bahçe olduğu halde acerlerimi yine de güneş almayan gölge alanlara ektim. İlk günler öğle saatleri güneş alan bir noktaya ekmiş, yapraklar kavrulunca yerini değiştirmiştim. Orada kalsa belki zamanla alışırdı. Yine de bulunduğunuz bölgede gölge yere ekmek daha doğru bence.

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön