View Single Post
Eski 25-05-2020, 19:21   #100
ali ekber
Ağaçsever

ali ekber's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2010
Daha önceki yıllarda dikilip, yerine alışmış, tutmuş olan çam(ibreli) türlerin yer değiştirme işlemi oldukça riskli bir işlem fikrindeyim. Ancak zorunlu olarak yer değiştirmek istiyorsanız. Fikir olarak düşüncelerimi paylaşıyım. Öncelikle çam(Sedir) ağacının yer değiştirilmesi için sonbahar ayları uygun olur. Ben de Ankara'da ikamet ediyorum. Sedir ağacının yer değiştirilmesi için Kasım ayı uygun olur diye düşünüyorum. Çünkü Ekim, Kasım ayı gibi ağaçlar gelişim dönemini tamamlayıp, istirahat dönemine girerler. Neden istirahat dönemini seçiyoruz. Canlılar uyku döneminde bir yerden biryere aktarıldıklarını fark edemezler. Demek istediğim canlı olan sedir ağacına hissettirmeden, ona hiç bir zarar vermeden, kök sistemine mümkün olacak en az zararlı olacak şekilde, mümkün olduğu kadar toprağını dağıtmadan hassas bir şekilde taşıma işlemini, durgun, rüzgarsız, yağışsız bir havada Ankara ikliminden en uygun Kasım, Aralık aylarında gerçekleştirebilirsiniz diye düşünüyorum. Yinede sitede tecrübeli arkadaşlar fikir verebilirler.

ali ekber Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön