View Single Post
Eski 25-05-2020, 18:07   #2835
nk_tarim
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Enginhoca Mesajı Göster
Herkese merhaba,oncelikle hayırlı bayramlar Engin ben birkaç sorum olacak sizlere mümkünse cevaplarsanız çok sevinirim.
Balkonda topraksız tarım ile ilgileniyorum tohumdan çimlendirme yaparak kurduğum sisteme ekleme yapmak istiyorum fakat karşılaştığım birkaç sorun var;
Şöyle sıralayım:
3 deney gurubu olusturdum kendimce
1.gurup cimlendirdigim domates salatalık biberleri ufak saksılarda biraz büyütmeye çalışıyorum bir süre sonra yaklaşık 10cm olduklarında cansizlasma ve ölümleri oluyor 1.sorun bu
2.gurup kaya yününde cimlendirklerimi hazirladigim besin eriyiginde tutuyorum bunlardaki sorun ise yine aynı solma ve ölüm
3.gurup ise kaya yünü ile cimlenenleri biraz torf ile karıştırarak dışarda satılan besin takviyesi ile suluyorum kısmen diğerlerine göre gelişimleri güzel fakat diğerlerinden daha uzun süre sonunda cansizlasip öluyor.
Hepsinde ortak bir sorun var fakat ne olduğunu anlayamadım yardımcı olursanız çok sevinirim.
Merhaba.

Tohum çimlendikten sonra ikinci yapraklara kadar (ilk yapraklar kotiledon yaprakları) besin takviyesine ihtiyaç duymaz. Sıcaklık, nem, su ihtiyacı duyar. İkinci yapraklar ile birlikle besleme yapmaya başlamak gerekir. Besleme de kademeli olarak düşük gübre içeriğiyle başlar ve yükseltilir geliştikçe.

Fazla sulama var ise kökler çürür

Fazla gübreleme var ise, kök bölgesinde tuzluluk var ise bitki su alamaz ve solar

Kullandığınız ortamlarda yani kaya yünü ve torf besin içermez. (Torf bir miktar belki ama gözardı edilebilir) Bitkiniz ikinci yapraklarını çıkardıktan sonra gübreleme yapmanız gerekir.

Ne şekilde besleme yaptınız?

nk_tarim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön