View Single Post
Eski 17-05-2020, 03:43   #1069
Petrichor12
Yeni Üye

Petrichor12's Avatar

Giriş Tarihi: 14-05-2020
Herkese merhabalar, forumda yeniyim bu da ilk yazım. Aloe veralar hakkında neredeyse hiçbir bilgiye sahip olmamakla birlikte kendi aloem hakkındaki şansımı anlatmak ve fikir almak istiyorum. Karantina sürecinin başlarında yan komşumuz bahçesine baktığı aloe veralardan vermişti. Dalları yumuşaktı ve pek canlı görünmüyordu. Bekletmeden bir saksıya diktim ve en az 1-2 hafta kadar orada baktım. Toprağı iyice kurumadan sulamamaya özen gösterdim ve aydınlık bir yerde tuttum ama dış yaprakları giderek daha da yumuşamaya ve sararmaya başladı. Köklerde bir sorun olabilir diye topraktan çıkardım ve evet, köklerde çürüme başlamıştı. Çürük yerleri temiz bir bıçakla temizleyip bitkiyi 1-2 gün beklettim ve başka bir saksıya aldım (önceki saksı fazla büyük ve derindi). 1 hafta kadar daha izledim fakat bitki daha iyiye gitmedi ve yeniden topraktan çıkardım. Kökleri tam temizleyememişim anlaşılan, çünkü bu sefer kalan köklerin yarısından fazlası siyah ve vıcık vıcıktı. Zaten kaybediyorum bitkiyi diyerek büyük bir risk aldım ve ana gövdesinin bitip kökleri başladığı noktanın çok az üstünden steril bir bıçakla kestim, açık yaraya tentürdiyot sürdüm(mikrop varsa ölsün diye, alkolle temizlenebileceğini okumuşum) ve 3 gün kadar dışarda beklettim. Bu sorada en dışta ölmüş yapraklarını da kestim. Sonrasında direk toprağa almaktan çekinip, bir su bardağına gövdesine gelmeyecek şekilde 1 parmak kadar suya koydum. Yaklaşık 2 haftadır(belki daha fazla) suda bekliyor, ve şu an 7 yerinden ince kökler çıkmış durumda. Ayrıca hayata tutunmakta ısrarcı olduğu belli ki 2 yerinden minik yavrular çıkardı yavrum.
Biraz uzun oldu ama sorum şu: Bitkimi ne zaman toprağa almalıyım? Uzun süre suda bekletirsem kendi ellerimle çürütmekten korkuyorum. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
Bir de foruma fotoğraf nasıl ekleyebilirim? Savaşçı ruhlu bitkimin fotoğrafını da paylaşmak istiyorum da

Düzenleyen Petrichor12 : 17-05-2020 saat 03:45 Neden: Yazmayı unutmuşum
Petrichor12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön