View Single Post
Eski 14-05-2020, 13:13   #3
sbt
Yeni Üye

sbt's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Sayın sbt, büyük ihtimalle saksı değişimi sırasında bitki kök kısmından sarsılmış ya da yaralanıp o kısımdan enfekte olmuştur... Bendeki yılan kaktüsünü göz önünde bulundurduğumda, sarkan, irileşmiş bir yılan kaktüsünde saksıdan çıkarıp yeni saksıya dikerken kök kısmında bu tür bir zedelenme kolayca oluşabilir diye düşünüyorum... Dokuda küçük bir yaralanma olsa bile topraktaki bakteri vb. patojenler o kısımdan bitkinin iç dokusuna nüfuz ettiğinde kaktüsü çürütebiliyor... Bahsettiğiniz böcekle ilgili olduğunu sanmıyorum... Kökteki çürümeyi fark ettiğinizde, kaktüsün kollarından çelik alabilirdiniz, canlılık varsa hâlâ dfalları çelik olarak kullanabilirsiniz... Geçmiş olsun, üzücü bir durum...
Merhaba cevabınız için teşekkür ederim. Bahsettiğim saksı da yaklaşık 50_60 kök vardı başka saksilarim da kaktüsüm var. Tamamen kaybetmedim türü . Üzüldüğüm
bu saksı su an açmış olsa çok şenlikli muhteşem bi görüntü olacak ti, hepsinin aynı anda çürümesini anlayamadım. Bu böceği de bu yaşımda ilk kez gördüm . Ve çok sayıda olunca acaba bundan mu diye düşündüm.

sbt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön