View Single Post
Eski 06-05-2020, 11:57   #2800
nk_tarim
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi koray72 Mesajı Göster
Kudret hocam merhaba,

PH ölçer için kalibrasyon çözeltim vardı onu kalibre ettim ancak EC metreyi kalibre edemedim, EC si belli bir çözeltim de yok, nasıl kalibre edilir açıkçası araştırmadım henüz, mutlaka bir yöntemi vardır bakacağım.

Yalnız suyun EC sini ölçtüğümde 0,45 değerini buluyorumki buda bana fazla sapma olmadığını düşündürüyor.
Merhaba.

Saf su temin edebilirseniz;

0,5 g sofra tuzu (NaCl)'ü 1 lt saf suda çözdüğünüzde 1 EC çözelti elde edersiniz. Elinizdeki EC metrenin özelliklerini bilmiyorum. Eğer Kudret beyin tasarımı analog ec metreniz ya da direk mS/cm cinsinden EC değeri gösteren cihaza sahipseniz 1.0 değeri alırsınız. Yok eğer TDS metre yani ppm cinsinden sonuç veren cihaza sahipseniz cihazınızın üretici tercihine göre 500, 640 ya da 700 ppm değerlerinden birini göreceksiniz. Her üretici farklı referans tuz kullanarak kalibrasyon yaptığında durum farklı çıkıyor. Bendeki ppm ölçerler 640 ppm gösterdi, Kudret beyin analog ec metresi 1,0 değerini gösterdi.

Evdeki sofra tuzu tabii ki ideal bir kalibrasyon çözeltisi elde etmek için ideal değil ancak topraksız tarım için yeterlidir...

Name:  EC_PPM_conversion.jpg
Views: 1579
Size:  72.1 KB

nk_tarim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön