View Single Post
Eski 06-05-2020, 11:06   #525
Erdem 01
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Tropik bir bitki yetiştiriyorsanız bitkinizin yaşadığı ortamı ana vatanlarını araştırmamız gerekiyor. Ben birkaç orkide dışında mum çiçeği yetiştiriyorum. Bu bitkiler tropik sıcak ve nem seven bitkiler. Doğal ortamlarında 0-10 derece soğuğu yaşamazlar. Bir çam ağacı gibi soğuğa karşı kimyasal yapıları yoktur. Vietnam hava durumu yazarsanız aylık durumda kışın 20-30 dereceler olduğunu görürsünüz. Bu iki bitki de kök çürümeleri çok olur. Mum çiçeği yetiştireceklere saksı yapısını, altta deliklerin üzerine su drenajı için çakıl taşı, üstüne saksı boyuna göre 2-3 parmak kalınlığında kumlu bahçe toprağı, bunun üstüne geri kalan saksının tamamına odun kömür parçaları, çevrenizden kıracağınız kaya taş parçaları, tahta ağaç gövde parçaları koyun diyorum. İri parçalı yere bitkiyi dikin. Kökleriyle bu parçalara yapışır içinden besinleri emerler. Siz fark etmezsiniz. Toprak bölümünde kök çürümesi olursa üst yapı kökleri kurtarır. Üste iri parça bölümünde nem bitse alttan nem sağlar. Bir denge oluşturacaksınız. Bir bölümde hata olursa diğer bölüm kurtaracak. Kökler sağlıksız olunca bitkilerde büyümüyor. Sıvı besin verince iri parçalar ve toprağın besinleri emmesini sağlayın. Alta tabak koyun suyla karışık gübre aktıkça tabaktan alıp birkaç kez bir daha saksıya dökün. Bunu orkideler içinde yapabilirsiniz.

Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön