View Single Post
Eski 02-04-2020, 01:38   #105
derin35
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AliLevha Mesajı Göster
Kurt problemi

Herkese merhaba,

Üç ay önce aldığım drecena'larda kurt problemi var. Şöyle fark ediyorum: Önce gece vakti çıtır çıtır bir kemirme sesi duyuyorum. Sonra drecena'larımın gövdelerini elimde kontrol ediyorum, ve odunsu gövdede bir yumuşaklık buluyorum. O yumuşak kısmın kabuğunu bıçakla kestiğimde orada bir veya birkaç tane kurt buluyorum, yaklaşık 2 cm boyunda. Bu üç ay içinde farklı zamanlarda üç tane gövdede oldu.

Bu üç defa oldu. Bir drecena gövdesini bu yüzden kaybettim, diğer ikisini ise kurtları ve bıraktıkları artıkları temizleyerek kurtardım. Aşağıdaki resimlerden görebilirsiniz.

Kurtlanma odunsu gövdenin üstünden başlıyor. Acaba odunsu gövdeler kesildikten sonra üst kısımları zamanında güzelce mumlanmadı da içeriye bu kurtların larvaları mı girdi? Yoksa bu problem benim evimde mi oluşuyor olabilir? (20 katlı bir apartmanın 17. katında oturuyorum).

İnternette bu kurt oluşumuna dair bir bilgi göremedim, ne Türkçe ne İngilizce. Bu konuda bilgisi olan var mı acaba, arkadaşlar? Ayrıca benzer bir problemin tekrar olmaması için ne yapmam gerekir?

Çok teşekkürler!

Ali

Eklenti 704605

Eklenti 704606

Eklenti 704607

Eklenti 704608

Eklenti 704609
Sayın AliLevha, saksıdaki toprağınızı biraz eşelediniz mi kontrol ettiniz mi? Fotoğraftaki toprak altı zararlısı. Evde olacak bir haşere değil.

derin35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön