View Single Post
Eski 26-03-2020, 19:50   #2
halcur
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2018
Sevgili forumdaşlar, uzun bir sürecin sonunda sanırım herkes tohumlarına kavuştu. Herkese hayırlı olsun, bereketli olsun.
Günün anlam ve önemine uygun olarak sağlıklı, başta korona olmak üzere, tüm salgınlardan uzak bir yaşam diliyorum.
Bu sene önceki seneden çok daha fazla tohum talep ettim, özellikle domates türü açısından çok fazla çeşit edindim sizlerden.
Tohumlarla ilgili iki ana başlığa ayırdım isteklerimi:
1-Ağız tadımıza uygun, doğal ve verimli bir domates türüne kavuşmak,
2-Nadir, farklı, ilginç, bulunması zor türler üreterek türlerin çoğalmasına katkıda bulunmak.
-------------------------------------------------------
1-Geçen seneki taleplerimi de dikkate alırsak 30 çeşit civarı domates tohumuna kavuştum. Allah razı olsun. Geçen seneden kalanları biraz erken ektim. Büyüdüler. Artık dikeceğim onları.
Name:  WhatsApp Image 2020-03-26 at 16.58.50.jpg
Views: 745
Size:  71.4 KB
Arka taraflarda patlıcan ve biber türlerini de görebiliyorsunuz.
Bu sene gelen tohumları ise biraz geç de olsa ektim. Bir hafta oldu ama henüz çıkmadılar.
Name:  WhatsApp Image 2020-03-26 at 16.58.49 (2).jpg
Views: 771
Size:  72.6 KB
Bilginiz olsun, bu viyoldeki toprağı Şok marketten aldım. Perlit ve solucan gübresi karıştırıp ekimi yaptım. Hiç memnun değilim.Tavsiye etmem. Toprak sertleşiyor. Yüzeyden kayıyor su. Bence uzak durun.
2-İlginç ve farklı olduğunu düşündüğüm tohumların neredeyse tamamına kavuştum. Mutlu oldum. Hepsinden de bir miktar yedek bırakıp çimlendirmek için ekim yaptım.
Name:  WhatsApp Image 2020-03-26 at 16.58.49 (1).jpg
Views: 751
Size:  63.4 KB
Viyolde ve arkasındaki bardaklarda bu ekimin bir kısmını görüyorsunuz.
Ne var burda:
Mizuna, Shungiku, Aynısefa, Bradford karpuz, İstanbul/Dağ Ispanağı, Guava, NT Half Runner fasulye, Kırmızı Amarant, Mirzachul, Çıbrıka, Lavanta, Oğul otu, Acur, Marul, Kivano... Aşağıdaki bardaklar da üsttekilerin devamı.
Name:  WhatsApp Image 2020-03-26 at 16.58.49.jpg
Views: 773
Size:  72.0 KB

-Bu yıl korona ile başlayıp hanta virüsü ile devam eden süreçte evden çıkmaya korkar olduk.
-Ayrıca benim ekim yaptığım yer ikamet ettiğim yere biraz uzak, her zaman gidip ilgilenemiyoruz.
Bu nedenlerle fidelerin çoğunu kendi bahçemde değil mümkün olursa yaylada babama ait "avarlık"ta değerlendirmeyi düşünüyorum.
Hem virüs salgını hem de yaz tatilinde zaman ayırma sorun olabilir. İşimi garantiye alayım, bu kadar emeği boşa çıkarmayayım.

NOT: Koca koca harflerle şunu yazmak istiyorum.
1-Bu kadar emeğin karşılığı verilmeli. Bu tohumlar yaşatılmalı. Çevrede bu işe gönül verenlere bu konuda yardımcı olunmalı. Genetiğiyle oynanmış, yabancı tohumlardan ülkemiz kurtarılmalı.
2- Kişisel düşüncem, mümkünse tohum etkinliği ocak ayında tohumlar üyelere ulaşmış olacak şekilde tamamlanmalı.

Düzenleyen halcur : 26-03-2020 saat 20:21
halcur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön