View Single Post
Eski 18-01-2020, 14:21   #76
esracer
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-10-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi drfettah Mesajı Göster
selamlar ben de bir tane sahiplenmek istiyorum ama petshoplar dışında ne tavsiye edersiniz
Merhaba çok girmediğim için biraz geç oldu kusura bakmayın... Belki başka merak edenler içinde bir yanıt olur bu mesajım. Bu arada ben Cindyi kısırlaştırdım yani, 'yavru sizde var mı?' diye sormasanız da cevaplamış olayım...

Mutlaka konu komşudan çevreden, ve anne altından alınmasını tavsiye ederim. Küçük ırklar genelde barınaklarda olmuyor. Büyük ırk düşünüyorsanız barınaklarda binlerce terk edilmiş hayvan var oradan edinin. Ve yavru edinecekseniz kesinlikle en az üç aylık olmalı. Petsoplar 45 günlük yavruları anneden ayırıp can olduğunu unutup ticarete döktükleri için yazık oluyor o canlara. Ama edinirken bir miktarda olsa para vermek durumundasınız, bu o canı satın aldığınız anlamına gelmiyor. (Tabi kötü niyetli ticarete döken kişiler hariç) Yani aşıları çok pahalı, yavru sahibi sizden bir şey talep ediyorsa bunu hemen yanlış anlamayın, araştırın ki ben burada yanlış anlaşılıp çok üzülmüştüm. hatta talep etmiyorsa bile, siz destek olun. Armut piş azıma düş olmamalı hiç bir zaman. Çünkü bu canlar doğurduğunda en az 5 tane doğuruyor ve o 5 yavru veteriner kontrolünde olması gerekiyor böyle olunca da dünya kadar aşı parası ödüyor sahibi. Yani doğurtturmamakta bir seçenek.

Ve başka bir konu. Bir evcil hayvan edinmeden önce iyi düşünün. Onlar bir oyuncak değil, Bir can ve büyümeyen bir çocuk. İleride tıpkı bizler gibi hastalanabilirler. Ve inanın veterinerler okadar pahalıki bunun üstesinden gelmek çok zor. Heleki asgari ücretle geçinen bir birey için dahada zor. Yani etrafa çiş yapacak. Bir yere giderken onu bırakmazsınız. O sebepten iyi karar verin. Onları asla bırakmamak üzere edinin...

Düzenleyen esracer : 18-01-2020 saat 14:23 Neden: harf
esracer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön