View Single Post
Eski 07-01-2020, 19:26   #28
SecretGarden..
Ağaç Dostu

SecretGarden..'s Avatar

Giriş Tarihi: 03-01-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Çok çeşitli köylerde dolaştım..
Bugün imkanım olsa ve üşenmesem, mal mülk dertlerim, bağlantılarım olmasa türkmen (alevi) köylerinde yaşamayı arzu ederdim..onlar daha bi hoşgörülüdür, daha özgür düşünürler..''eline-diline-beline sahip olmak'' aleviliğin düsturudur..Alevi köylerinde dinsel baskı minimumdur.
Benşöyle dusunuyorum kısılerı dın ırk meznebıne göre ayırmamak gerekıyor..Alevıler cok ıyı ınsanlar onlarla aynı yerde yaşarken bır alevı komsu ıle hayatınız cehenneme doneıblırde..bu kıarakter meselesıdır bence..Tıp (burcunu söyle sana kım olduugnu söyleyeyım der gıbı ) buda sankı burçlarla ıkı dakıkada karakter analızı yapıyorlar gıbı..bana bazı şeyler (lutfen yanlıs anlamayın) hakıkatten cok sacma gelıyor..İnsanı ınsan yapan yasanmıslıları doyumlarıdır..ınsanı ınsanlıktan cıkartanda doyumsuz hıcbırsye yaşamamıs olanıdır....kısıyı ınsan yapan karakterıdır yanı alevı olmus dogulu veya macır farketmez ya..40 üstü ulke gordum envaye cesıt ınsan tanıdım lafı guzah oldu bende tecrubeyle sabıt....
Örnek verıyorum aa sız çerkesmisniz dıye bana yaklasanlar sözlerıne çerkesler cok ıyı ınsanlardır dıyerek devam edıyor (benım nıye haberım yok hepımızın bu kadar iyi oldugundan hepımız statusune sulalemde gırıyormu? madem öyle neden sulalemdekı erkeklerın kuzenler dayılar cogu kendıne hayrı yok karaktersız )sımdı ben burada Cerkesler kotudur mu demıs oluyorum yoo ben varım e ama rahmetlı anaannem annem teyzemın kızı bunlar 10 numara ınsanlardı..hatta bız onlarla yermı degıstırdık cınsıyet olarak onlarmı kaıdn bızmı erkektık anlamadık sorumluluk karakter babında..ya bunun cınsıyetı dını ırkı yok....yanı yoresel toplum ideolojısı ıllakı temelınde bır ATatürk ilkesı barındırsın bıraz vıcdanı olsun fakır olsun ama komsum olsun kafı bana..

SecretGarden.. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön