View Single Post
Eski 07-01-2020, 13:04   #3354
Doku_Kültürcü
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi abbasali123 Mesajı Göster
Selamun Aleyküm
Aranızda yeniyim. yaklaşık 1 ay oldu alalı yer değişikliğinden dolayı biraz sarsıldı
Boğumlarına sürekli 3 karışım el kremi sürüyorum yaklaşık 13 gündür deniyorum ve inanılmaz derecede etkisini gördüm boş boğum yok hepsi şişik
Tarçın biraz serptim sadece içimden geldi diye kullandım
Aklımı kurcalıyan orkide besini olarak evde hazırladığım
1. 1 Su bardağı katı gübre %46 Üre ( Suda eririr )
2. 1 Su bardağı katı gübre %46 dap gübresi ( %20 erir )
3. 1 Su bardağı Deniz yosunu sıvı gübre ( Kök gelişim )
4. 1 Su bardağı potasyum oksit k2p05 ( stres önleyici/ + gizli hormon etkili)
5. 1 Su bardağı potasyum tiyosülfat ( çalı için)
4litre çeşme suyunu elektrikli su ısıtıcısında kaynatıp soğuttum sonra 5-6 litrelik bidona koyup hepsini karıştırdım.
Daldırma usulüyle ilk denememi yaptım 1 bardak sıvı besinli suyu doldurup 5 litreye yakın suya katıp karıştırıp daldırma usulü yaptım 3. Gün orkide görseller eklidir.
Acaba ileride kötüleşirmi yoksa her sulamada aynı şekilde denemelimiyim?

Kusura bakmayın biraz karışık yazmış olabilirim.
Orkideden anlayanlar orkidem hakkında bilgi verirse sevinirim şimdiden teşekkürler
Üreyi gübre listesinden çıkartın. Bunun nedeni, üre molekülü yapısında karbon ve azot bulundurmasıdır. Küfler ve bakteriler buna bayılır, bitkiyi de beraberinde yerler. Yaptığınız stok çözelti çok yoğun olmuş. Bitkiden anlaşıldığı kadar, yeterince
seyreltilmiş durumda. Phalaenopsis için genel kural, daldırma yapacağınız çözelti içerisinde ortalama litrede yarım gram gübre olacak şekilde gübre vermeniz önerilir. Kışın 5-7 günde bir memba suyu ile sulayın (şişe üzerindeki analiz raporunu okuyun, Florür içeriyorsa kullanmayın). Ayda bir defa gübreleyin Her gübreleme öncesinde saksıyı bir kaç defa memba suyu içerisine daldırıp çıkartın ve geride kalmış olan gübre artıklarından kurtulun (biriken gübre kökleri öldürür). Hemen sonrasında hazırladığınız gübre çözeltisini saksıya uygulayın.
Uyguladığınız krem yapısında eğer sitokinin etkili kimyasal maddeler varsa (kinetin, benziladenin, 2-isopenteniladenin...) bu maddeler uyuyan gözlerin sürmesini yavru bitki (keiki) ya da çiçek oluşturmasını sağlar. Keiki macununun Facebook üzerinden satışı yapılıyor:
https://www.facebook.com/hormonpaste/

Uyguladığınız tarçın tozunudan kurtulun. Tarçın, sinnamik aldehit içerir ve hem mikroorganizmalar hende canlılar için zehir etkisi vardır.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön