Konu: Karaçayır
View Single Post
Eski 30-12-2019, 18:39   #8
Karaçayır
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-12-2017
Sof Yaylası Domatesi

BİTTİ
• Bitki türü: Meyve
• Bitki ömrü: Tek yıllık
• Tohum Türü: Domates, Solanum lycopersicum
• Tohum çeşit adı: Sof Yaylası Domatesi
• Tohum kaç yıldır sizdedir: 1 yıl
• Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Çanakkale
• Tohumun kökeni: Gaziantep
• Tohumun geldiği yer: Gaziantep Sof Yaylası
• Etkinlikte tohumu ilk dağıtan :
• Kullanılan gübreler: Solucan Gübresi. Güvercin gübresi. Yapraktan kaolin kili ve kompost çayı.
• Kullanılan ilaçlar: Hiç zehir kullanmadım. Kaolin kili ve gülleci bulamacı.
• Hasat yıl ve ayı: 2019 Ağustos
• Bitkiye özel izolasyon uygulaması: Başka domates çeşidi yetiştirilmedi.
• Yetistirme zorlugu derecesi: Orta.
• Bitki tipi ve gelişim durumu: Çanakkale Bayramiç'de yetiştirdim domatesleri. Bitki gelişimi bölgenin alışageldiğimiz oturak çeşitlerden çok daha güçlü. Sağlam kalın bir sap yapıyor. Meyve oluşumu oldukça geç. Bayramiç'in kısmen sıcak havasına rağmen Eylül'ü buldu ilk meyvelerin gelmesi. Oldukça iri kırmızı kimi domatesler hafif loblu, sulu yumuşak ve ince kabuklu bir çeşit. Lezzeti kesinlikle farklı ve harika diyebilirim
• Çeşidin Hikayesi: Gaziantep Sof yaylasından bizzat kendim gidip aldım tohumları. Sağolsun üretici bir ablamız kırmadı ve bir kaç dönüm ekecek kadar tohum verdi bana. Bu yaylada anladığım kadarıyla başka bir çeşit domates yetiştirilmiyor uzun zamandır. Gaziantep'te Eylül ayında herkesin satın almak için 1200 metredeki yaylaya akın ettiği domates Sof domatesi. Genellikle doğranıp donduruluyor evlerde, kışın çıkartılıp çorbası yapılıyor. Üretimi gittikçe azalıyor. Yörenin serin yayla gecelerine adapte olmuş. Cumhuriyet öncesi de yetiştirildiği söyleniyor bölgede. Fakat tevatür tabii ki. Dikkatle bakınca İtalya'nın eski türleriyle şekilsel olarak çok yakın. Bayramiç biraz sıcak kaçtı diye düşünüyorum bu çeşit için. Umarım daha yüksek yayla iklime sahip bir yerde üretilip çoğaltılır. Elimde ne yazık ki çok fazla tohum mevcut değil. 8-10 kişi ile paylaşacağım.

Düzenleyen Karaçayır : 31-12-2019 saat 16:22
Karaçayır Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön