View Single Post
Eski 10-12-2019, 14:49   #230
ferat18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-03-2016
Ankara için uygun ceviz türü

Merhaba. Ankara sincan fatihte bir fidancı var. zamanında cubuk ta ceviz diktiğini söylemişti. Sanırım çubuk luydu. Kendisi fidan satıyor. Kartını almıştım ama bulamadım. Size yardımcı olabileceğini düşünüyorum.

Bende çankırılıyım. İklimsel şartlar aşağı yukarı aynı. Ben kendi çapımda araştırdığım kadarıyla soğuk iklim cevizleri dikmeye gayret ettim. Ben ticari amaçlı düşünmediğim için 2016 aralık ayında 8 çeşit ceviz diktim. Şebin, Bilecik, Kaman 1, Kaman 5, Chandler, Fernor, Fernette ve Oğuzlar 77. Oguzlar 77 kurudu, tek tüplü fidan buydu yalnız aldığım yer farklıydı kuruyacağı varmış ki kurudu. Diğerleri duruyor. Ayrıca zamanında dikilmiş **** kendisi büyübüş bir sürüde yerli cevizimiz var.

Rakım 1000 metre. Diktiğim yer çok taşlı olduğu için çok gelişmediler. İki yıldır tek tük ceviz alıyorum.

Chandler ı gördüğüm kadarıyla 900 rakımın altına tavsiye ediyorlar.

Fernor daki gözlemlemem ise mayıs 15 demeden hiç kıpırdamıyor. Yani ilkbahar geç donlarına yakalanmıyor. mayıs 15 e kadar sanki kurumuş sanırsınız. ama verimi nasıl olur onu daha bilmiyorum. iklim olarak şahsi düşüncem fernor.

ferat18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön