Konu: TCM / bahçe
View Single Post
Eski 11-11-2019, 13:23   #1375
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Az önce yeni bahçe sayfası açan acemi arkadaşın bahçesindeydim. Daha şimdiden işler yıldırmış gibi, biz de hanımla dama demek üzereyiz hatta geçen bahsetmiştim hanım dedi bile. Allahtan kayınpeder geçen yıl kendi tarla bahçe işlerinden emekli olmuştu da şimdi bize yardım ediyor. Dolayısıyla işleri azaltmamız lazım. Seneye çiçeklerin dibine jütlü çuval gibi olan taban örtüsü sermek istiyorum. Yeni dikilen ortancaların dal kısımlarına gelen kısımlarını kesip boylu boyunca (60- 70 cm. lik genişlik yetecek gibi) uzatmalı. Dalyaların dalları topraktan çıkınca aynı işlemi ona da uygulamalı, böylece sezon boyu bir daha yanlarına uğramayız, nasılsa alttan damlamalar gidecek, plastikten daha iyi olur, hava aldırır, suyu aşağıya geçirir diye düşünüyorum. Peki bu uygulamayı fidelere de yapsam olmaz mı?...Fideleri toprağa dikince hemen bunları 50 cm. genişliğinde toprağa örtsem, daha sonra çapalama boğaz doldurmayı nasıl yaparız, yoksa çapalamadan sonra mı örtmeli. Taban örtüsünün arasındaki toprak alanı da çapa makinesiyle yaparız...Nasıl fikir...

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön