View Single Post
Eski 10-11-2019, 00:03   #366
Mesut Temiz
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Şadiyeuzun Mesajı Göster
Merhaba, benim 4 çeşit skulentim var, hepsi de minik saksılardaydı. birinin yaprakları sararmıştı, hepsini birden daha büyük bir saksıya beraber aldım. Ama sanırım fazla suladım bütün toprağı ıslattım saksı altlığına fazla suyu aktı. diğer salon bitkileri gibi düşünmüştüm. Sonradan öğrendim az sulanması gerekiyormuş. Acaba ölürler mi ne yapmalıyım
Sukulentlerinizin türünü bilmiyoruz, ama eğer suya karşı çok hassas türler değilse, saksı ve toprak fazla suyu akıttığına göre normalde sorun olmaması gerekir... Lithops gibi bazı sukulentler suya karşı çok hassaslar ve biraz fazla nemde mantar/küf hastalıklarına yakalanıp çürüyorlar... Ancak çoğu tür için bu söz konusu değil... Su saksıdan atılamayıp toprak çamurlaşmazsa sorun yaşamıyorlar... Yıllardır birçok kaktüs ve sukulent türü yetiştiriyorum, saksı altlığına çoğu kez su birikiyor ve bu herhangi bir soruna yol açmıyor...

Türlerin birbiriyle uyumlu olduğundan emin olmadıkça aynı saksıya almamanızı öneririm...

Daha kesin cevaplar verilebilmesi için bitkilerin resimlerini paylaşırsanız iyi olur... Bol şans diliyorum...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön