Konu: betülduman
View Single Post
Eski 08-11-2019, 20:32   #4
betülduman
Ağaçsever

betülduman's Avatar

Giriş Tarihi: 17-12-2018
Kara Domat

Bitki türü: Sebze
Bitki ömrü: Tek yıllık
Tohum Türü: Domates, Solanum lycopersicum
Tohum çeşit adı: Kara Domat
Tohum kaç yıldır sizdedir: 1. yıl
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Eskişehir
Tohumun kökeni: Henüz bilinmiyor
Tohumun geldiği yer: 2018-2019 tohum etkinliği Sn. bahcedenn
Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: heyyamola (sanırım)
Dağıtılacak tohumun saflığı: İzolasyon önlemi alınmadı.
Kullanılan gübreler: Kullanılmadı
Kullanılan ilaçlar: Kullanılmadı
Hasat yıl ve ayı: 2019 Ağustos-Eylül
Yetistirme zorlugu derecesi: orta
Büyüme alışkanlığı: Yarı sırık
Meyve rengi, şekli ve büyüklüğü: Omuzları koyu yeşil, gövdesi ise bordo-pembe kırmızı, yuvarlak ve orta boy

Bitki tipi ve gelişim durumu: ektiğim diğer çeşitlere göre pek verim alamadım. Bahcedenn'in yetiştirdiklerinden daha ufak domatesler elde ettim. Bunda gübre kullanmamış olmam etkili olmuş olabilir.

Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: orta boy meyveler veriyor. yukardı da yazdığım gibi Bahcedenn'in yetiştirdiklerinden daha ufak domateslerim oldu ve verimi de düşüktü ama çok lezzetliydiler. Tohum alabilmek için rahat rahat yiyemedik, tadı damağımızda kaldı. Koyu yeşil ve bordo arasında bir rengi var. Çatlamaya çok meyilli. Balkondaki saksı dışında ilk kez domates yetiştirdiğim için sanırım, ne zaman toplayacağımı bilemedim ve pek çoğunu çatlayınca topladım. Benim için bu yıl yetiştirdiğim en zor çeşitti ama lezzetini çok sevdim, seneye daha çok ekip rahat rahata yemeyi planlıyorum

Çeşidin Hikayesi: (Bahçedenn'den alınmıştır.) İsmi daha önceki paylaşımlarda farklı bir isim ile paylaşılmıştı. Fakat yapılan araştırmalar, sorup soruşturmalar neticesinde aslında o yöre ile ilgisi olmadığını anlamış olduk. Bu nedenle bir yandan çeşidin orijinal ismini ararken bir yandan da yanlış bilginin devam etmemesi adına bu ismi Sn. Taşlıbahçe verdi. Başta “Kara Göçmen” olarak düşündüğü isim bahçesine ziyarete gelen bir köylü arkadaşın bu domatesleri görüp “Kara Domat” demesi ile hoş ve sade gelmiş; ondan sonra onun için yerelleşmiş. Yeni bir karışıklık yaratmamasını umarak biz de paylaşımlarımızı bu isim ile yapıyoruz.

Elimdeki tohumları 10 kişi ile paylaşabileceğim.

Eklenen Resimler

betülduman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön