Konu: drosophila
View Single Post
Eski 06-11-2019, 22:01   #2
drosophila
meyve sineği

drosophila's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2006
1. fesleğen

Fesleğen

Bitki türü:
Bitki ömrü: Tek yıllık
Tohum çeşit adı: fesleğen
Tohum kaç yıldır sizdedir: 3-4 yıl
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: İstanbul
Size nereden geldi: 4-5 yıl önce belediyenin dağıttığı fidelerin verdiği tohumlar her sene çimlendirilip yeni tohumlar buzdolabında saklandı.
İlk paylaşan :
Tohumun kökeni :
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Balkonda tek çeşit fesleğen yetiştirdim. Yakınında aynı cins bir bitki yoktu.
Kullanılan gübreler : Kumru ve güvercin gübresi, solucan gübresi
Kullanılan ilaçlar: kullanılmadı
Hasat yıl ve ayı: 2019 (halen bitki üzerinde)
Bitki tipi ve gelişim durumu: 30 cm boylanabilen bodur bir bitkidir. Bana fide olarak geldiğinde yaprakları daha küçüktü. Fakat tohumdan çimlendirdiğimde her seferinde daha büyük yapraklar oluştu.

Yetiştirme özellikleri: güneşlenme süresi yeterli olmayan bireyler yaşayabilir ancak oldukça bodur kalıyor. Yan dallanması zayıf kalıyor.
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Şubat - Mart ayında viyollere ekilerek fide yapılır.Mayısta kalıcı yerlerine dikilir.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.) Herhangi bir özel uygulamaya gerek yoktur, kolay çimlenir.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: güneşi ve suyu seviyor. 3-4 yıldır hastalandığını görmedim. Bakımı kolaydır. Yarı kapalı balkonda Aralık ayına kadar yeşil bir şekilde yaşayabilir.
İklim gereksinimleri: İlkbahardan kışa kadar yaşar.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: yaz sonuna doğru çiçek açmaya başlar. Çiçekler kurumaya başlayınca tohum keseleri ufalanarak tohumlar açığa çıkartılır. Çörek otuna benzer ancak çok daha küçük siyah tohumları var.

Name:  fesleğen.jpg
Views: 487
Size:  73.3 KB

Düzenleyen drosophila : 07-11-2019 saat 18:02 Neden: fotoğraf ekleme
drosophila Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön