View Single Post
Eski 06-11-2019, 16:48   #294
Çiçek Güzeli
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2019
Unhappy

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Sayın Çiçek Güzeli, evet ben geçen yıl ilk yavruyu ayırıp köklendirmiştim, o epey büyüdü... Ana bitki kesildiği için çok gösterişsiz ve güdük bir hal almıştı, ama o da geçen bir yıl içinde yeni bir sürgün geliştirip 5-6 yaprak verdi... Onu 2-3 hafta önce kesip yeni bir çelik olarak kullandım, şu anda suda kökleniyor (Bir süre sonra taşınacağım için ana bitkinin taşınma sırasında zarar görebileceğini düşünerek sürgünü kesip taşınacağım evde köklendirmeye karar verdim.)... Hemen de kök vermeye başladı maşallah...

Tabii ana bitki yine geçen yılki gibi güdükleşti, ama ilkbaharda yeni bir sürgün geliştirecektir... Kışın sanırım azalan gün ışığına bağlı olarak uyku moduna geçiyor ve yaprak vermiyorlar...

Şu anda suda köklenmekte olan çeliği bir ay kadar sonra saksıya dikeceğim, resimlerini de paylaşacağım...
Merakla bekliyorum sayın Mesut. Bende bugün bir kafede rastgeldim kocamaan olmus bir deve tabanına. Sanırım alt yapraklarını cok yer kaplıyor diye budamışlar.Bir ağaç olmuş resmen. Ama bitki çıplak kısmı kapatmak istercesine iki adet sürgün vermiş.bir tanesini istedim mekan sahibinden. sağolsun verdi üç yapraklı hatta son çıkan yaprağı yırtıklı. Hava kökü de çıkarmış.Aşırı mtlu oldum hem satın almama da gerek kalmadı.Eve gelince hemen bir kavanoza su koyup içinde köklenmeye aldım. umarım sağlıklı kök gelişimi olur. Yanlız şunu farkettim. Ana gövde sizinki gibi büyük yapraklı cok delikli, sürgün ise yuvarlak yapıda ve diğer türden gibi. Belki taze olduğu için olabilir diye düşünüyorum. yükleyebilirsem fotoğraf yüklerim.
Sizinde taze sürgünler söylediğim şekilde mi olmuştu?

Çiçek Güzeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön