Konu: TCM / bahçe
View Single Post
Eski 24-09-2019, 11:06   #1355
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Neyse durum böyle; çimlere fazla su gitse de (üç beş kata varan sarfiyatın olacağını pek sanmıyorum) biçildiğinde elde edilenlerle kompost yapıyorum, seneye bunu daha fazla ve düzenli yapabilirim. Bu bölge kışın boş durup yağmurlarla aşınacağına, ayrık otları fink atacağına, komple kilit taşı olacağına seçimimizin yerinde olduğunu söyleyebilirim.

Ağaçlar net sayesinde tanıştığımız arkadaşlarımızın verdiği ak üçgül tohumlarını da çim niyetine bahçenin ön tarafına ekmeyi düşünüyorum.

Bu arada 'forumun bize kazandırdığı' demişken yine forumdan, ikinci gerçek arkadaşımız; @ g.c. ailesiyle tanıştık önceki haftalarda Manisa da. Güler ve güzel yüzlü, cana yakın, sevecen çekirdek aileye buradan da teşekkürlerimizi, sevgi ve saygılarımızı iletirim.

Karpuz olacak galiba..

Ay-yıldız (moon and star) karpuz 2014 te zengarden den aldığım üç karpuz tohumundan biri. Bu cins ekmemiştim aslında büyük olmuyor, tadında da çok fark yok diye ama bir kök çıkmış nasıl olduysa. Karpuzun özelliği yapraklarında ve meyvesinde yıldıza benzeyen minik ışıltılar ile aya benzetilen daha büyük sarılıkların olması. Küçük karpuzda olduğu gibi kimi 'ay' lar dolunay kıvamında olabiliyor. Büyüklük hiç bu kadar olmamıştı, aslında diğer çeşitlerde de hiç bu kadar olmamıştı. Sanırım ürünler arası mesafelerin açılması, damlama sisteme geçilmesi, nispeten öncekilere göre düzenli kükürt ve oksijenli su atılması, ekim-dikim esnasında çukurlara konulan solucan gübresi herhalde buna sebep olanlardan.

Name:  22.09.2019 ay yıldız karpuz.jpg
Views: 722
Size:  44.7 KB

Önceki sayfada yazdığım şeker gibi karpuzun en büyüğü bu. Daha kesmedim de olgunlaştıysa tohumları hepimize yeter.

Name:  22.09.2019 tatlı karpuz.jpg
Views: 740
Size:  39.1 KB

Bu yıl üç cins ekmiştim, arada karışan tek tük olanları saymazsam. Bu da epey güzel oldu; bölgemizdeki aldığım tohumlardan mı yoksa bu da zengarden in 2014 tohumlarından çarliston karpuza mı ait bilmiyorum. Bir tadına bakalım, ona göre sadece iki çeşit karpuz ekilecek bahçeye.

Name:  22.09.2019 karpuz.jpg
Views: 734
Size:  45.1 KB

22.09.2019 un karpuz ve ayçiçeği hasadı.

Name:  22.09.2019 hasat karpuz.jpg
Views: 753
Size:  53.5 KB

Sarı-kırmızı cimbom da bile bu kadar güzel duramazdı..

Name:  22.09.2019 cimbom dalya.jpg
Views: 731
Size:  38.1 KB

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön