View Single Post
Eski 10-09-2019, 11:59   #579
Dbilir
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-10-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Aslında şu anda alınmaları da mümkün, ama siz riske atmayın... Yavruların bulunduğu alanı fısfısla sularsınız... Saksının diğer alanlarını bu kısma taşırmadan normal sulamaya devam edebilirsiniz ya da yavrular 2-2,5 santim oluncaya kadar ana bitki yavrulara verdiğiniz suyla yetinir... Bu şekilde bir arada bakabilirsiniz... Yavrular 2-2,5 santim olduklarında, etraflarındaki toprağı keskin ve sivri bir bıçakla belli bir derinliğe kadar keserek toprağıyla birlikte ayırırsınız.. Bu şekilde kolayca kökleri ve toprağıyla birlikte çıkacaklarından zarar görmeden başka bir saksıya dikilebilirler...

Yalnız yavaş yavaş alıştırarak yeterli güneşi sağlamaya dikkat edin, aksi takdirde çok solgun, cılız ve cansız gelişirler ve mantar gibi hastalıklarla kolayca ölebilirler... Bol şans...
Merhaba, değerli yanıtınız için teşekkür ederim.
Aklıma takılan bir şey daha var. Yavaş yavaş yeterli güneşi sağlamaya dikkat edin demişsiniz. Bu kaktüsüm de diğer tüm kaktüslerimle beraber 13:00-18:00 arası güneşi tam alan bir pencerenin iç kısmındalar. Bu hale gelene kadar 1 ay içinde hiç sulanmadılar ve minikler yeşerdi. Aslında güneşten alıştırarak mı almam lazım? Kaktüs yetiştirmeye başlayalı henüz 1 yıl oldu. Gayet acemiyim ama aşkımdan ölüyorum 🙈. Kışa girerken evin soğuk odasına almıştım ve bahar başlarken şuan oldukları pencerenin önüne koydum. Kasım gibi yine taşıyacağım diğer odaya. Bebekleri ne yapacağım o zaman? Minikler güneşe daha az maruz kalsın diye, o kaktüsü şimdiden taşımalımıyım? Ve bu güne kadar gördükleri güneş zarar vermiş midir?

Dbilir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön