View Single Post
Eski 09-09-2019, 21:59   #56
Mesut Temiz
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi boynuzyay Mesajı Göster
Toprakları takır takır olacak şekilde değilse de adamakıllı kuruduğunda bol su ile suluyorum. En fazla 1 hafta kadar susuz kaldılar. Siz sizinkileri kış boyunca susuz mu bırakıyorsunuz yoksa suluyor musunuz? Çoğalmalarını çok istiyorum. Bahsettiğiniz sarı kumlu toprağın bir görselini atabilir misiniz ben de Ankarada bulmaya çalışıyım ondan
Ben yazın biraz daha sık suluyorum... Sıcak + su, bitkinin hızlı büyümesini sağlıyor... Kışın neredeyse hiç sulanmamasını önerenler olsa da, ben o kadar susuz bırakamıyorum, birkaç haftada bir suluyorum... Kışın serin tuttuğum bir odada duruyorlar...
Ankara'da biraz şehir dışına çıktığınızda, otoban kenarlarında herhangi bir yerden alacağınız bozkır toprağı çöl ve kurak bölge sukulentleri için gayet uygun... Ben yıllarca Ankara'da o topraktan kullanıyordum... Hatta, tümseklerin diplerinde yağmurun sürükleyip biriktirdiği çok ufak taneli (sanıyorum düşük organik ve tüksek mineral içerikli) toprakların daha da iyi sonuç verdiğini gözlemlemiştim... Zaman zaman sukulent besini de kullanırsanız mükemmel olur...
Gece flaşla ne derece belirgin olacak bilmiyorum, ama elimde kalmış olan çok açık renkli, sarımsı ve tutunca hemen ufalanan bu topraktan bir saksı altlığına koyup resmini çektim, paylaşıyorum:

Eklenen Resimler

Düzenleyen Mesut Temiz : 10-09-2019 saat 08:00 Neden: Yazım hatası...
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön