View Single Post
Eski 09-09-2019, 21:15   #55
boynuzyay
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Bir üstteki cevabımla aynı olacak aşağı yukarı ama;
Haworthia'lar uzun süre doğrudan güneşte kalınca renkleri kararıyor ve yaprakları inceliyor... Belki doğal ortamlarında bu bir sorun değil, ama bizim elde etmek istediğimiz görüntü şişkin ve yeşil renkli bitkiler olduğundan ben haworthia'larımı uzun süreler doğrudan güneşe maruz kalacakları konumlara koymuyorum.. Hatta doğrudan hiç güneş almayan ama iyi aydınlık yerlerde gayet güzel büyüdüklerini fark ettim... Kışın güneş ışığı iyice azaldığında bundan olumsuz etkileniyorlar, renkleri çok açılıyor ve cılız/kırılgan sürgünler veriyorlar...
Bir de, sıcak havalar devam etiği müddetçe toprağını çok kuru bırakmak da bitkinin hem gelişmemesine hem de yapraklarının su kaybıyla incelmesine yol açıyor...
Yavru haworthia'nız bir iki ay daha yavaş yavaş gelişebilir, sıcaklar sürdükçe yeterli sulamaya devam etmek ve çok uzun süre kuru bırakmamakta yarar var... Sonra kış için öncelik kışı atlatması... İlkbahardan sonra daha hızlı büyümeye başlayacaktır.. Bol şans..
Toprakları takır takır olacak şekilde değilse de adamakıllı kuruduğunda bol su ile suluyorum. En fazla 1 hafta kadar susuz kaldılar. Siz sizinkileri kış boyunca susuz mu bırakıyorsunuz yoksa suluyor musunuz? Çoğalmalarını çok istiyorum. Bahsettiğiniz sarı kumlu toprağın bir görselini atabilir misiniz ben de Ankarada bulmaya çalışıyım ondan

boynuzyay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön