View Single Post
Eski 09-09-2019, 20:12   #54
Mesut Temiz
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi boynuzyay Mesajı Göster
Minik olan aylar önce toprağı için sizden bilgi aldığım haworthia, çok küçükken ayrıldığı için hala minicik çok nazlı büyüyor. Haworthia bakımı için de tecrübelerinizden faydalanmak isterim.
Bir üstteki cevabımla aynı olacak aşağı yukarı ama;
Haworthia'lar uzun süre doğrudan güneşte kalınca renkleri kararıyor ve yaprakları inceliyor... Belki doğal ortamlarında bu bir sorun değil, ama bizim elde etmek istediğimiz görüntü şişkin ve yeşil renkli bitkiler olduğundan ben haworthia'larımı uzun süreler doğrudan güneşe maruz kalacakları konumlara koymuyorum.. Hatta doğrudan hiç güneş almayan ama iyi aydınlık yerlerde gayet güzel büyüdüklerini fark ettim... Kışın güneş ışığı iyice azaldığında bundan olumsuz etkileniyorlar, renkleri çok açılıyor ve cılız/kırılgan sürgünler veriyorlar...
Bir de, sıcak havalar devam etiği müddetçe toprağını çok kuru bırakmak da bitkinin hem gelişmemesine hem de yapraklarının su kaybıyla incelmesine yol açıyor...
Yavru haworthia'nız bir iki ay daha yavaş yavaş gelişebilir, sıcaklar sürdükçe yeterli sulamaya devam etmek ve çok uzun süre kuru bırakmamakta yarar var... Sonra kış için öncelik kışı atlatması... İlkbahardan sonra daha hızlı büyümeye başlayacaktır.. Bol şans..

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön