View Single Post
Eski 04-09-2019, 22:43   #209
Şenayımın
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Kaktüsünüzdeki beyazlıklar pamuklu bit ya da başka bir böcek değil... Güneş yanığı değilse, muhtemelen bir tür mantardır... Güneşli sıcak bir ortamda muhtemelen kaybolur ya da en azından ciddi bir zarar vermezler, ama şunları yapmanızda fayda var: Öncelikle uygun bir fırçayla (resim fırçası vb.) kaktüsün yüzeyini fiziksel olarak temizleyin... Tarım ilaçları satan bir yerde "mantar ilacı" alıp belirtilen tarife göre kullanın... Bunu yapmak külfetli olacaksa en azından yüzde 1'lik sodyum bikarbonat - su karışımını kaktüsünüzün üzerine (güneş vurmuyorken, sabah erken ya da akşamüzeri olabilir) fısfısla her yeri ıslanacak şekilde püskürtün.... Bu fırçayla fiziksel temizlik + sodyum bikarbonat karışımını birkaç gün arayla birkaç kez uygulayın... Bunun dışında kaktüsünüz havalar soğuyuncaya kadar mümkün olduğunca bol güneş alacak bir konumda dursun.. Bol şans...
Çok teşekkür ederim Mesut bey . Güneş yanığı değil kapalı balkonda yerde duruyordu.Ama hergün havalandırıyordum.Önce bişeyi yoktu. Sapasağlımdı ..en sevdiğim kaltüsümdü. Sonra biz bi 3hafta şehirdışına çıktık. Ne olmuşsa o zaman . Balıkesirde yaşıyoruz ya nem ve havasızlıktan oldu ya da başka bişey bilmiyorum. Günesş görmesi için masanın üstüne koydum geçmedi sonra sizlere danışmak istedim. Söylediklerinizi yapmaya başladım bugün fısfısladım . Bakalım ne olucak

Şenayımın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön