View Single Post
Eski 03-09-2019, 15:55   #125
Özgür ökkeş Çam
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2019
selamlar. ağaçlar forum severler. ben foruma yeni katıldım. aslında sadece bu soru için katılma gereği duydum

bahçemizde koku ağacından vardı. önceleri kimse anlamadı ağaç büyüdü. sonradan başımıza bela oldu. komşular zorla kesmemiz için neredeyse bizimle kavgaya dahi tutuşmaya kalkıştılar. hatta mahkemeye vereceklerdi. bizde günaha girmemek için ağacı kesinlikle kesmek istemedik. sonradan anladık ki meğer haklılarmış. iki bina arasında devasa bir ağaç olmuştu ve birkaç ay önce imha etmek üzere kökünden kestirdik

ancak her yerden hızla minik fidanlar çıkıyor her gün temizliyorum koparıyorum ama inanın iki günde topraktan yaklaşık 10 ila 15 cm civarı fideler beliriyor

eşim kuaföre gittiğimde o na hidrojen peroksit önermişler böylece internetten getirttim. o nu fısfısa doldurup bitkilerin üzerlerine sıktım umarım fayda eder

bu arada ellerim hep mahvoldu. bilmediğiniz kimyasal ürünleri sakın kullanmayın. hidrojen peroksit çok tehlikeli rüzgar nedeniyle gözünüze falan kaçarsa anında kalıcı körlük yapıyormuş

bizim halkımız bu konuda biraz cesur aman bilmediğiniz kimyasala yaklaşmayın

neyse konuya dönersek. hidrojen peroksitte fayda etmiyormuş. bu istilacı bitkiyi yok etmek için bana ne önerirsiniz

yeri gelmişken bir şeye dikkat çekmek istiyorum. her şerrin altında bir hayır olabilir mantığıyla bir kanaate vardım. bu bitki çok azgın ülkede bozkırlara ağaç bitmeyen çıplak dağlara filan eksek acaba hata mı etmiş oluruz. yani çöl kalması dahamı hayırlı

bitkinin en etkili kullanım alanına gelince
tuvalet ve rögar gideri olmayan su kıtlığı olan taşra beldelerinde tuvalet giderlerinin bulunduğu yerlere özellikle bu ağacı ekerlermiş. ki oradaki kötü kokuyu çekip yok edermiş. o yüzden bu bitki anadoluda koku ağacı olarak biliniyormuş. sanırım ismi oradan ileri geliyor. fakat kötü yanı aşırı istilacı olması

soru içinde soru sorulmazmış o yüzden toparlayacağım
1- koku ağacı nasıl tamamen yok edilir
2- koku ağacının ağaçlandırma için ormansız tepelerde kullanımı sakıncalımıdır

Düzenleyen Özgür ökkeş Çam : 03-09-2019 saat 16:32
Özgür ökkeş Çam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön