View Single Post
Eski 16-07-2019, 15:11   #120
Doku_Kültürcü
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Maşallah, dikkatinizden birşey kaçmıyor
Bu insanlar ne kullandı bilmiyorum.
Bilirsiniz bu aslında başka ortamlarda bir tarla bitkisi deyim yerinde mi bilmiyorum Ortamda ne varsa kullanıyor, hatta çiftlik gübresi de verildiği yazıyor kaynaklarda.

Ben ilk aşamada baltık torfu karışık çam kabuğu kullandım ama 2 metreden sonra aniden, sebebi bilmiyorum, kök çürüdü.
Allahtan erken farkedip 2-3 boğum içeren çeliklere böldüm ki bazıları bari tutsun. Sphagnum moss vardı, preslenmiş onu şişirip kullandım.
İşe de yaradı, hepsi tuttu.
Bu daha yeni, toparlamasını bekliyorum. Sonra 2 adet çelik alıp onu rahat bırakacağım.
Yaklaşık olarak iki yıl önce Fransa'nın Reunion Adasından vanilya çelikleri aldım. 35-40 cm uzunluktaydılar. Posta ile geldi. Kestim, böldüm, hormonlayıp perlit içerisine diktim. Bir kısmını da doku kültürüne aldım. Doku kültürüne aldıklarım hiç yaşamadı, hepsi enfeksiyondan öldü. Uyguladığım antibiyotik bile fayda etmedi. Çeliklerde işe, köklendiler, sürgün verdiler veeee hepsi çürüdü. Uyguladığım hiçbir ilaç fayda etmedi. Rahat durmadım, gittim Avustralya'dan, doku kültüründe steril deney tüpü içerisinde vanilya aldım. Sorun çıkarmadılar. Büyüyen bitkilerden bir tanesini saksıya çıkardım, perlit-vermikulit karışımına diktim. Benim vanilya maceram bu kadar.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön