View Single Post
Eski 08-07-2019, 07:37   #27
mertan
Ağaçsever

mertan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Aslında birden fazla bitkiden alınması gerekiyor tohumluk birde ilk salkımdan ve çeşiti temsil eden meyve tohumluk olarak bırakılmalı ama bu bazen mümkün olmuyor.
Domateslerde dediğiniz gibi yapıyorum farklı farklı bitkilerden bırakıyorum en büyük şekli en düzgünleri. Resimde gördüğünüz pembe domatesi alçak serada yetiştirdim. Açıktaki domateslerim daha olmadı. Domatesi kestiğimde tohumların bir kısmının çimlendiğini gördüm hatta bir tanesi yeşillenmişti bile.

Benim tahminim seram 2.40m yüksekliğinde kış serası olması sebebi ile domateslerimi erken diktim ve gelişiminde hiç bir sorun olmadan büyüdüler. Pembe domateslerden ilk gelen meyveyi bırakmak için iyice olgunlaşsın diye kızarmış olmasına rağmen bir kaç hafta fazladan bekledim. Ancak bu süre içerisinde seranın her iki tarafı tamamen açık olmasına rağmen(14 metre uzunluğunda) alçak sera olduğundan sıcaklık gün içerisinde çok yükseliyordu. Sanırım buda domates içerisindeki tohumların erken uyanmasına yol açmış.

Bu tamamen benim tahminim. Konu hakkında bir fikri olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Eklenen Resimler

mertan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön