View Single Post
Eski 04-07-2019, 03:52   #5893
vosvos17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-05-2012
Arkadaşlar merhaba.
Kendi bahçemdeki Pedroların verimleri nedeniyle dalların yerlere kadar eğildiğini ve şekil bozukluklarına sebeb verdiğini daha önce söylemiştim.
Ancak verime yatan chadler,Fernor ,franquette gibi ırklarda da aşırı verim nedeniyle aynı sorunları yaşadığını görmüş bulunmaktayım.
Zannedersem yandal verimi yüksek olan çeşitlerde meyve ağırlığının ve verimin bu sonucu doğurduğunu diğer çesitlerde de görebiliyorum.
Seneye bu aşırı meyve yükünü ağaç içerisindek bazı dalları ćıkararak hafifletmeyi planlamaktayım.
Bir başka sorunda bu bir kaç gün içerisinde neredeyse 37 dereceye kadar artacak sıcaklıklar.
Daha önce % 5 lik uygulama yaptığımız KAOKİL i 20 gün aradan sonra tekrar % 4 gibi bir oranla tekrar attık.
Bu sefer ağaçlarımız bembeyaz bir tona büründü.Zamanlama olarak çok isabetli bir uygulama oldu.
Şimdi sizlere bir kaç fotoğraf paylaşmak istiyorum.İnşallah güneş yanıklığını zarar görmeden atlatacağız.
Bu arada gübreleme ve sulama işlerimizde tam gaz devam ediyor.Dış kabukların oluşumu ve sertleşmesi şu günlerde iyice belli olmaya başladı.Şimdi sıra içlerini doldurmada .
Bu yüzden gübre ve su bu dönemde çok kritik.

Eklenen Resimler

vosvos17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön