View Single Post
Eski 25-06-2019, 12:55   #168
Mesut Temiz
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nesli, Mesajı Göster
Merhaba Bu kaktüs aynı tür mü yeni başladım çok bilgim yok 2 yıldır annemde balkonda yaşıyordu ben aldım saksisini değiştirirken kırıldı çok üzüldüm dışarıda bekletip dikmem gerekiyormuş bilmediğim için hemen toprağa diktim içinde küçük yavrular vardı onları da yanına diktim 5 gün kadar oldu bu sabah baktım yanında kırmızı küçük tomurcuklar var 2 yıl içinde hiç çiçek acmamis ne yapmalıyım nasıl bakmaliyim birde hep tek başına büyüyordu forumda gördüklerim cogalmislar saksıda annem yanında yavru çıkıyor düştüğü yerde büyüyor dedi ama hiç kendi saksisini koymamış yavruları yanına dikerek mı resimdekiler gibi oluyor
Sorunuz gözden kaçmış ve epeyce de vakit geçmiş, ama evet, kaktüsünüz chamaecereus silvestrii türünden...
Dışarıda bekletip kesik/kırık yerin kuruyup kabuk tutmasını sağlamak çeliğin tutma ihtimalini çok arttırsa da, bazen bekletilmeden dikilen çelikler de tutuyor.. Umarım tutmuştur bitkiniz..

Yalnız, ufak yavrular resimden görüldüğü kadarıyla ters, yani baş aşağı dikilmişler.. Umarım onlar da tutmuştur..

Çiçek açması, belli bir büyüklüğe ulaşması ve çok iyi güneş görmesine bağlı...

Bitkinin gelişimi ve şekillenmesi de şöyle: Yanlardan yavru verdikçe onlar da toprağa değdikleri yerlerde köklenirler, bir yandan da uzayıp saksıdan aşağı sarkarlar, böylece zamanla saksı tamamen bu bitkiyle kaplanmış olur...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön