View Single Post
Eski 18-06-2019, 09:08   #460
eticin
Ağaç Dostu

eticin's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Sayın eticin, kaktüsünüzün uç kısımları kurumuş, ölmüş... Çok uzun süre susuz kaldığında kaktüsler bazı kısımlarını feda ederek hayatta kalmaya çalışıyorlar... Başka bir nedenden de kaynaklanıyor olabilir, örneğin fiziksel darbe alma gibi... Büyüme dokusu en uç ortada yer aldığından, o dallar artık uzamayacak... Ancak dipten ve mevcut dalların yanlarından çıkacak yeni dallarla bitki gelişimini sürdürecektir, çünkü genel olarak sağlıklı görünüyor...

Ben olsam, çirkin görünümü gidermek için kurumuş uç kısımlarını temiz keskin bir bıçakla düzgün bir biçimde kesip, kesik alana tarçın tozu serperek bitki zarar görmeden düzgün bir görünüm elde etmeye çalışırdım.. Hatta kesmişken bir on santimlik çelik de kesip bitkiyi yedeklerdim... (Çelik alırsanız dikimi çeliğin normalde alt kısmını toprağa dikmeniz ve bunun öncesinde de kesik alanlara tarçın tozu sürüp birkaç gün kuru şekilde bekleterek kabuk bağlatmanız gerektiğini bildiğinizi tahmin ediyorum).

Uçtan büyüyemediği için, normal bakıma devam ederseniz çok kısa sürede yeni dal verecektir...

Çok teşekkürler Mesut Bey, susuz kalmadı sanırım başka bir nedeni var, dediğiniz gibi en iyisi yedeklemek

eticin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön