View Single Post
Eski 31-05-2019, 09:21   #643
Mesut Temiz
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi UsaN Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar. Yeni üyeyim ve yeni başladım saksı bitkileri bakmaya. bende sürekli bilgilerinizi okuyup yararlanıyorum hepinize minnetarım. Bi sorunum ve bir kaç sorum olacak sizlere paşa kılıcı ile ilgili..

2 ay önce arkadaşım bana genç iki fide paşa kılıcı vermişti maksimum boyu yarım metre filan 2 dal tek vardı dün fark ettim yaprağı bayağı yumuşamıştı bi terslik var dedim saksıdan çıkardım kökü yarıya kadar çürümüştü muhtemelen çok sulamaktan. Zaten 2 yaprağı vardı biri sağlm diğeride yarım yamalaktı bir türlü gelişmiyordu pörsümüştü. Sağlm dalı 4 parçaya böldüm ektim. Kökünde çürümüş kısmını aldım attım yarı kök kaldı onuda ektim bir umut ya çıkarsa diye. ( sizce çıkarmı?) Kökü tam toprağa ektim. Kestiğim yaprakların parçalarını genelde geniş olan kısmını toprağa koydum.( ne kadar doğru bilmiyorum ama geniş kısmın köklenme olasığı yüksek olur diye düşündüm sizce doğrumu ektim?) Sabah ve akşam güneşi gören pencereye koydum.( yeni çeliklerin güneş görmesinde sorun olur mu?) Birtane de daha var yavru daha 2 büyük yaprağı var (büyük derken 10 cm filan) birisi ortadan yırtılmış bir türlü toparlanamadı o yaprak. Ortadan da 3 yeni yaprak veriyor. SiZce iki büyük yaprağı koparsam yeni gelen 3 sürgün daha iyi gelişir mi? Çelikten çoğaltma ile ilgili ip uçları veya püf noktalar varsa beni aydınlatırsanız çok sevinirim ziraa kılıcımı kaybedersem gerçekten çok üzülürüm. Bu arada bodur kılıcım var bir sürü yavru verdi ne kadar büyüdükten sonra ayırmalıyım?
Merhabalar,
Çelik olarak kestiğiniz yaprağın geniş olan kısmını değil, normalde alt olan kısmını toprağa dikmeniz gerekir... Ters diktiklerinizi bence bir an önce çıkarıp, yıkayıp alt kısmı toprağa girecek şekilde yeniden dikin...
Yeni çeliklerin yoğun güneş görmesi çelikleri kurutur... aydınlık bir konuma yerleştirin. Ayrıca, çelikler köklenip gelişmeye başlayıncaya kadar üzerlerine şeffaf bir poşet geçirerek nem kaybını önlemenizde fayda var...
Çürük kısımlarını temizlediğiniz kökü (rizom) temizleyip tekrar dikmekle iyi yapmışsınız... Çürütücü mikroorganizmalar o kısıma da yayılmadıysa yaprak verecektir...
Ortadan yeni yaprak vermeye başlamış paşakılıcınızın eski yapraklarını koparmayın, onlar fotosentezle yeni çıkan yapraklar için besin üretiyorlar... Toprak iyice kurumadan sulamamanızda yarar var... Toprağın uzun süreler ıslak kalması paşakılıçlarını çürütüyor...
Bol şans...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön