View Single Post
Eski 29-05-2019, 09:28   #200
Portakal Rengi
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Asya'm Mesajı Göster
Listenizi sabırsızıkla bekleyeceğim. Sizin deneyimleriniz gerçekten çok çok işimize yarayacak türden Allah sizden razı olsun hakkınızı helal edin.
Bu arada kendime bir ajanda hazırladım ve buradaki aşamaları bölüm bölüm kaydediyorum. Bu maksatla bir şey daha soracağım; mantolama için cam yünü ile taş yünü arasında inceleme yaptınız mı acaba, bende ikisi arasında kaldım da
Cam yünü, yük taşıma açısından zayıf malzemedir. Aslında önerilmez. Ucuz olduğu için mi önerdiler acaba ?
Bu konudaki asıl soru : Mantolama yeni yapılan binalar için gerekli midir ?
Yanıt : ASLA
Moda olarak yayılıyor. Ancak, duvarlar nefes alamaz hale geliyor. (Dış ve iç ortam arasında nem alışverişi sağlık açısından istenen bir durumdur.) Bina (taşıyıcı sistem dahil) delik deşik ediliyor. Ömür belli değil. İlk depremde hepsi dökülebilir. Vb.
Duvarlar doğru yapı elemanlarından seçilirse, taban ve tavan yalıtımları yapılırsa çözüm var. Ek olarak; kolon-kiriş yüzeyleri için yalıtım gerekiyorsa duvarlara taşıtılan çözümler var.
Proje çizilirken projeciyi zorlayın. Mantolama sağlıklı çözüm değildir. Eski yapılar için zorunluluk. Ama o kadar.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön