View Single Post
Eski 29-05-2019, 08:34   #1964
aydemiraydın
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ilgazlı18 Mesajı Göster
Istanbulda evimin balkonunda ahududu yetiştirmek için eminonünden fidan aldin cüzi bir miktar ödedim.
Fidan 80 -90cm boyu vardi kahverengliydi , ortadan itibaren en uç noktaya kadar çicekleri vardi meyveye durmuştu sağlıklı gozukuyordu dikensiz ahududu ailesinden dedi satan adam , bol meyve veren cinste dediği gibide tek bogumda 10 adet cicek bulunuyordu neyse asil soruma geliyim, aldıgım gunun ertesi gunu 50lt''lik saksiya dikimini yaptim 3 cesit toprak kullandim cogunlukla torf vede 3 katman halinde azotlu 15*15*15lik gubre serpistirdim nisan sonu gibi diktim . Ilk 3 hafta cok guzel saglikli birsekilde meyve oluşumu devametti taki 25 mayistan sorna boğumlarda kuruma ve grileşme gözlemledim . Gunde 5 saate yakin dogrudan gunese maruz kaliyor diğer saatlerde gölgede , onun disinda aksam saatlerinde devamli sulama yapiyorum dikimi geçe kalmasindan dolayi . Bu bilgiler dahilinde ahududu yetistirenlerden bilgilerine başvuruyorum,

büyük ihtimal mantar hastalıklarıdır. saksı ortamlarında hastalıklar bitmiyor. arazide ahudular sorunsuz yetişiyor.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön