View Single Post
Eski 28-05-2019, 08:28   #265
Mesut Temiz
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rooteddendro Mesajı Göster
Çok teşekkür ederim bilgi için peki burdan köklendirmek için satmayı düşünen var mıdır bir kaç boğum
Devetabanı uzayıp giden sarılgan bir bitki olduğu için, belli bir büyüklükten sonra budanması gerekiyor... Bunun sonucunda zaten çelik elde ediliyor... Devetabanıyla ilgili sorun şu ki, 1970'lerde ve 80'lerde evlerin salonlarında, ofislerde çok yaygın olan bu bitkinin sayısı çok azalmış durumda ve seralarda bile bulmak zor oluyor... Yapı marketlerde de hiç görmedim... Son yıllarda talep çok arttı. İnsanlar bu güzel bitkiye sahip olmak istiyorlar... Artan talebe bağlı olarak eminim şu anda hızla çoğaltan yetiştiriciler vardır, ancak çoğalması yıllar alacak gibi görünüyor... Ben Ankara'dayken yıllarca aramış ancak bulamamıştım... Sonunda, yıllarca aramama acıyıp bana köklü bir bitki gönderen buradan bir arkadaşımızdan temin edebildim... Ben 3 yılda bitkimin üst yarısını kesip köklendirdim, onu önceden söz verdiğim kardeşime verdim... Sonbaharda bir çelik daha alabileceğim gibi görünüyor, onu kendime yedek bitki olarak yetiştireceğim... Onun ardından ağaçlar.net'ten 4 arkadaşımıza sözüm var, onlara çelik köklendirip vereceğim... Yani en az 2 yıl sürer gibi görünüyor... Onun ardından hâlâ bulamamış olursanız size de bir çelik köklendirebilirim, ama o zamana kadar bulabileceğinizi umuyorum... İnternet satıcılarını deneyebilirsiniz...

Not: Devetabanının yetiştirilen iki çeşidi var... Biri 30-35 santim genişlikte yaprakları olan, göreceli olarak ince gövdeye sahip ve daha hızlı uzayan çeşit, diğeri 75-80 santim genişlikte koyu yeşil ve daha fazla delikli yaprakları olan, gövdesi çok daha kalın ve yavaş büyüyen çeşit... Bendeki ikinci iri türden olduğundan, 3-4 boğum uzaması ciddi bir zaman alıyor... Çoğaltmadaki zorluk da buradan kaynaklanıyor.. çok beklemek gerekiyor.. Örneğin bir pothos sarmaşığı gibi aylar içinde metrelerce uzayan bir tür olsa doğrayıp doğrayıp köklendirebileceğiz, ama buna uygun bir bitki değil maalesef...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön