Konu: Malta eriği
View Single Post
Eski 27-05-2019, 22:57   #39
SelamAleyküm
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Feijoa Mesajı Göster
Peki kafamı karıştıran şu;ekim ve Şubat ayı arası çiçeklenme dönemi olan bir meyveden bahsediyoruz...Meyve çiçekleri -3 te zarar görür diye kaynaklarda mevcut...hasat dönemi de mayıs civarına denk geliyor...Acaba bahsettiğiniz Malta erikleri mevsim şaşırıp da nisan mayıs gibi çiçeklenip ağustos eylül gibi felan mı urun veriyor...Bu işte bir iş var...Kaldı ki Marmara nın ılıman yerlerinde bile hasadın problem olduğunu Biliyorum...Ankaradan çok daha sıcak bir bölgede bahçemizde vardı...Her yıl yanardı,kavrulurdu...5-6 yılda bir meyve gördük hemen hemen...Yoksa normal şartlar ve mevsim döngüsünde inanması zor...Ama zamanında tarih atarak yer göstererek foto yüklenirse açıklayıcı olur
Mevsim şaşırma olayı değildir , biz memlekette yüksek bir mevkıde kiraz ağaçlandırması yaptık , aşağıda haziranda olgunlaşan kirazlar , yüksekte diktiğimiz pılatoda ağustosta meyve veriyordu , hatta aynı soydan olan ağaçlar ve o yüksek kesimde ağustosta olgunlaşan meyveler daha leziz oluyordu , işin sırrı nedir bilemiyorum. Ağaçlar , iklim neyse ona göre kendini ayarlıyorlar. Kiraz daha fazla karasal iklime uygun , fakat yeni dünya ağacında işleyiş nasıl bilemiyorum. Ama zannediyorum bahsettiğim gibi kiraz döngüsünde olduğu gibi bir mantık yürüterek bakılınca aynı şey. Yeni dünya ağacı yaprak dökmüyır , çok arsız ve toprak seçmeksizin hemen çimlenme özelliğine sahip ama meyve verdiğini hiç görmedim. Ağustosta detaylı fotoğraf paylaşırsanız inanabilirim.

SelamAleyküm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön