View Single Post
Eski 27-05-2019, 10:50   #133
aloe
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malbman Mesajı Göster
Sayın aloe paniğe hiç gerek yok. Domatesleriniz çıtkırıldım porselen eşyalar değil. Çok sıra dışı durumlar hariç bir anda ölüp gitmeleri mümkün değil. Yani sizi uyarıp önlem almanıza bol bol yetecek zamanı size verirler.

Bu linkteki bilgileri incelerseniz ilerisi için yardımı olacaktır.

Kolay gelsin
Verdiğiniz linkin %90 ını okudum ama maalesef akıl karışıklığım hâlâ mevcut. Şöyle ki misal fosfor, potasyum, azot, manganez demiş ama bunlar için ne ve nasıl kullanılır yok. benim misalim: kalsiyum için yumurta kullanılır ya suda bekletip o suyla sulanır ya da kabuklar ufalanır toprağa karıştırılır. 2.misal demir ihtiyacı için toprağa paslı çivi batırılır (böyleydi sanırım) verdiğim örnekler gibi bi yazı olsa herşey daha kolay olacak sanki.

Birde tavsiyeler vermiş
Fosfor iyi organik gübre kaynakları: kemik unu, kompost
Azot organik gübre kaynakları: Yonca unu, kan unu, kompost, tüy unu, balık unu, baklagiller, yaprak kalıp.
Potasyum iyi organik gübre kaynakları: odun külü, granit tozu (aynı zamanda kaya potas denir) yavaş salan yaprak kalıp.
İyi güzel etmişte ben bunları bile bu yaşıma geldim1-2 tane haricinde diğerlerini ne duydum ne de gördüm( hele de kan unu, tüy unu. Şok oldum kan unu ne yaa) Daha bilindik şeyler yok mudur acep?

aloe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön