View Single Post
Eski 15-05-2019, 17:55   #41
pastoriante
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Daha önce oturduğum bahçeli evde oldukça büyük bir iğde ağacı vardı ve hemen dibinde güller, çok yakınında erik ve kayısı oldukça sağlıklı büyüyordu.. Bence bitkilerinizin gelişmemesinin başka bir nedeni olabilir..

Bitki dikerken mekanın boyutları ve yetiştirilmek istenen diğer bitkiler göz önünde bulundurularak bir planlama yapılması gerektiği konusunda haklısınız...
Benim önerim, sonbahar başında iğdeyi iyice budayarak küçültmeniz ve diğer ağaçlara biraz alan kazandırmanız... İğde yavaş yavaş yine büyüyecektir.. O arada diğer ağaçlar boşluğu doldururlar...

İğdeyi kurutmak için toprağa dökeceğiniz tuz vb. maddeler, etrafındaki tüm bitkileri olumsuz etkiler... Mutlaka ortadan kaldıracaksanız, dibine kadar kesip, bir süre çıkabilecek sürgünleri de bekletmeden kesmeye devam etmeniz gerekir...
Cevabınız için teşekkür ederim. Bizim burada belediye iskan vermek için bahçeyi şart koşuyormuş ve iğde ağacı iskan almak için dikilmiş. Belediye, biz böyle bir şart koşuyoruz ama bahçeye ne dikilmeli, bahçe nasıl olmalı diye ziraat fakültesine sorsa mesela böyle şeyler olmayacak. Aynı partinin belediyesi 25-30yıldır burayı yönetiyor yani acemi de değiller, inanılır gibi değil.

Ben bitkilerden hiç anlamıyorum. Büyümüyor diye de yanlış yazdım aslında. İğde ağacının altında kalan çamlar boy atmayı durdurup yana doğru (Güneşin geldiği tarafa doğru) büyüyorlar. Aslında hiç uğraşmak da istemiyorum kocaman olmuş bir ağacı da öldürmek istemiyorum. Siz olsanız ne yaparsınız?

pastoriante Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön