View Single Post
Eski 06-05-2019, 23:26   #79
obabilgesi
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2011
Bereket, bolluk ile şifayı simgeleyen, Hızır ve İlyas peygamberlerin yılda bir kez gerçekleştiğine inanılan buluşmasıdır “HIDIRELLEZ”, bahar müjdecisidir...
Bu buluşmanın bir gül ağacı altında olacağına inanılır ve bu sebeple tüm darda olanlara yardım etmesiyle bilinen Hızır (as)’a dileklerin yazıldığı kağıtlar hazırlanarak, geceden bir gül ağacının dibine konulur veya dalına asılır. Sabah ise bu kağıtlar toplanarak ya denize, ya da akarsuya atılır.
Tabi ritüel sadece bundan ibaret değil, mesela ateş yakıp üstünden atlamak, o gün toplanan çiçekleri kaynatıp şifa niyetine içmek, çimlerde yuvarlanmak gibi onlarca ritüel daha var...
Hıdırellez günü uzun zamandır arayıp da bulamadığım, dolu dolu iki avuç büyüklüğünde, koyu kadife bordo renkte, kocaman goncalara sahip bir gül ağacı gördüm. İş bu ya, hemen bir kaç çelik kesip köklenmeye aldım.
Belli mi olur? Belki tutar da büyürler ve bir hıdırellez günü Hızır ve İlyas peygamber benim gül ağacımın altında buluşup dileklerimi gerçekleştirirler...

Eklenen Resimler

Düzenleyen obabilgesi : 07-05-2019 saat 01:44
obabilgesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön