View Single Post
Eski 22-04-2019, 19:19   #1
Murat Durak
Yeni Üye

Murat Durak's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2017
Unhappy Tohum Bankası Projem

Merhaba;

İleri ki zamanlarda en etkin olacağım Topik Tohum konusunda olacağını düşünüyorum. Şöyle bir projem var ve hayata geçirdiğim.

Tabii bu benim kişisel girişimim tüm hayatımı bu projeye adadım artık...

Tohum Bankası projesi banka kelimesi geçtiği için kimse Çiftlik Bank olayı gibi sanmasın benim projemin ana hatları şu şekildedir.

Biriktirdiğim Atalık yerli tohumları kendi arazimde üretip depolamak ve her sene tekrar üretip genç ve güncel tutmak.

Yeni eklenenler ile birlikte eski tohumları sürekli üreterek stokları güncel tutmak genç ve sağlıklı tohumlar olarak, yıllın belli bir tarihinde bu tohumları belli adetlerde ortalama 1000 2000 paket iş gücüne bağlı olarak belki daha fazla dileyen herkese ücretsiz bir şekilde dağıtmak olacak.

Bu yolla bir çok tohumu bir çok arkadaşım gibi korumuş üretmiş talep eden herkese göndermiş olacağım.

Göndereceğim tüm tohumlar için herkesten 2 ricam olacak....

İlki daha önce çok yara aldığım önemli bir konu burada da yaşandı "okudum forumlarda" hatırlarsınız.

Geçmişte kargoların geri gelmesi gönderim ücreti+geri gelişiyle 2 katı ücret ödemiştim. O yıllarda bana oldukça pahalıya mal oldu 450 paketten fazla yollamış olduğum tohum kargoların dan 48 tanesi geri geldi neredeyse %11 kadarı ilgili sahiplerine ulaşıp sorduğumda oldukça komik yanıtlar almıştım ve çok üzülmüştüm onca emeğin karşılığı bu olmamalı diye düşüyorum...

Bir hanım efendinin dediğini hala unutamıyorum büyük bir ısrarla istediği tohumları vermiş olduğu adres PTT kargo ile yollamış ve 10 gün kadar sonra geri gelen kargo için 2 katı ücret ödeyerek teslim almıştım PTT geri almazsanız haciz yoluyla bu ücreti tahsil ederiz demişti... mecburen aldık tabii..

Hanım efendinin telefon görüşmemizde söylediği ise sinirli bir ses tonunda (Benim hastam var evde değildim mecbur muyum sizin kargonuzu evde beklemeye) enteresan değil mi sanki tohumları ben zorla göndermişim gibi...!!! Oysa bu hanım efendi de tohum talep listesine girmek için yalvar yakar facebook msn üstünden bir kaç mesaj atmıştı

Hala kayıtları durmakta ama tabi isim vermeyeceğim yıl oldu üstünden geçen zaman...

48 paket geri gelen tohum yüzünden o zamanlarda ortalama 6-11 TL arasındaydı kargo bedeli mesafeye göre bana 360 TL ye patlamıştı ve sadece 1 kişi özür dileyip gönüllü girdiğim bu işte parasını tanzim etmişti vesile ile onuda yad edelim sağ olsun dürüst bir insanmış NURAY hanım...

Diğer bir konu da yollayacağım Atalık Yerli tohumlarımızı üretip tohum bankasına geri kazandıracak kişilerin olmasını istiyorum + Tohum Bankası Projeme mümkünse farklı tohumlar ile katkı da bulunacak kişilerden destekte bekliyorum... Yani göndereceğiniz her tohum kabulümdür...

Bu projede dikkat ettiğim konu ise tohumun nereden geldiği kim tarafından ekilip üretildiği kaç senedir ekildiği gibi konuları not ediyorum yani tohumun kaçıncı nesil olduğunu biliniyorsa tabii bu bilgileri kayıt altına alıyorum kendim tohum üretip dağıtmaya başladığımda yeni arazimde bu konuyu ayrıntılı bir liste halinde gönderenlerin de iznini alarak sitemde liste halinde paylaşacağım...

Şimdilik Hoşçakalın şimdiden katkı sağlamak isteyenler eğer olursa teşekkürlerimle...

Saygılar - Murat Durak

Biriktirdiğim tohumlardan bir kısmı

Murat Durak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön