View Single Post
Eski 22-04-2019, 18:43   #2
Murat Durak
Yeni Üye
 
Murat Durak's Avatar
 
Giriş Tarihi: 28-02-2017
Şehir: Balıkesir
Mesajlar: 26
Thumbs up

Sevgili; NightShadow

Ev derken kastınız evin içimidir yoksa evinizin dışında altında belirli bir alanınız veya kapalı bir mekanınız mevcut mudur. Bu önemli evin içindeyse yetiştireceğiniz size pek bir şey kazandırmayabilir.

Ama eviniz altında veya yanında bahçe gibi alanınız mevcut ise mantar yetiştiriciliğini tavsiye edebilirim size eğer uygun alana sahipseniz çok zahmetli olmasa bile biraz uğraş ile elle tutulur bir meblağ kazandırabilir düzenli olarak.

Hatırlatmakta fayda görüyorum mantar yetiştirmek derken kültür mantarından bahsetmiyorum çünkü bu mantar için komposta ihtiyacınız var hazır aldığınızda oldukça yüklü miktar tutmakta buda kazancı engelliyor.
Örnek: 100 metrekare bir alan için 20 ton kadar kompost ihtiyacı var kilo fiyatı 0,80 - 0,90 kuruş 80 kuruştan 16 bin TL yatırım demek bu kazançlı değildir eğer kompostu kendiniz üretiyorsanız o zaman durum değişiyor...

Daha hesaplı yöntem ise Kavak mantarı yani istiridye mantarını tercih etmelisiniz. İhtiyacınız olan materyaller sadece alanınıza uygun miktarda yaş ağaç kütüğü (Kavak Tercih sebebidir) hemde ucuzdur. Çapı 25-30 cm olan boyu 60-70 cm olan kütükler bulunduğunuz yöreye göre fiyatları değişkendir.
Bunlar üstüne ekilecek miseller (yani tohum) 2. KG 40 TL kadar bu adresteki gibi...

https://urun.gittigidiyor.com/yapi-m...yeli-342557514

Marketlerden temin edebileceğiniz çöp poşeti siyah renkli büyük ebat çöp poşeti.

Biraz marangozdan edineceğiniz talaş, bir de su sıkmak için fıs fıs bu kadar....

Eğitimi için bu videoyu izleyebilirsiniz :

Eğer yer konusu uygunsa bu tür bir yetiştiricilik size düzenli gelir sağlayabilir ve bu kütükler ortalama 5 yıla yakın ürün vermektedir. Biz 3 yıl diyelim buda oldukça uzun bir süredir.... Umarım faydalı olmuşumdur... Bol Şanslar..

Murat Durak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön