View Single Post
Eski 18-04-2019, 18:32   #1482
MeyveliTepe
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Yapmaya çalıştığım humik asit hakkında bazı sorularım var;

Kullandığım leonardit deneme amaçlı madenden direk alınan un gibi bir ürün. Denildiğine göre en iyi kalite. (Fotograftaki ürün agrohum)

120 litre kuyu suyuna (ph değeri 7.1) 1860 gr potasyum hidroksit ekledim ve suyun ph değeri 13 oldu. Daha sonra 18600 gr leonardit ekleyip karıştırıcıyı çalıştırdım. Makine 45 dakika durup 15 dakika çalışıyor.

Bu sabah ölçüm yaptığımda ph 7 civarındaydı son ölçtüğümde 6,90 kadar düşmüştü ve dip kısımda çok az tortu kalmıştı. Acaba ph değerinin bu kadar düşmesi normal mi? (Ph metre kalibreli 5 defa denemesini yaptım.)
Kullandığınız oranlar benim yaptığım denemelerde kullandığıma hayli yakın (örnek: 1680 gr KOH yerine 1860 gr KOH kullanmışsınız).

Dipte tortu kalmayıp büyük ölçüde çözündü dediğinize göre de humik asiti çözmeyi başarmışsınız. Çözeltinin PH'ının 11-12 mertebesinde olması beklenirdi. 6,9 ölçmeniz garip. Doğru ölçüp ölçmediğinizi test etmekte fayda var. Söz gelimi elinize varsa 4,1'lik kalibrasyon sıvısını ve 7,1'lik ve 11'lik kalibrasyon sıvılarını ölçmeye çalışın, ne görüyorsunuz.

Her durumda, elde ettiğiniz sıvı stabil ise, yani dibe çökmüyorsa (asitik ortam humik asitin çökmesine sebep olur) işlem tamam diyebiliriz.

Bekledikçe çökelti artıyorsa ve PH ölçümünüzün doğruluğunu kesin olarak teyid edebiliyorsanız, biraz daha (200-300 gr kadar) KOH ekleyin ki, ortam alkali kalıp çözünmüş humik asit çökelti yapmasın.

Buradaki değişkenler, su, leonardit ve KOH. Bunların durumları, söz gelimi KOH'un saflığı, leonarditin humik asit oranı vb. reaksiyonu etkileyebilir.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön