View Single Post
Eski 15-04-2019, 20:33   #1
mkarin19
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-03-2019
2,5 ec değeri olan su ile cocopeat ortamında domates yetiştirme denemesi.

Topraklı olarak yıllardır (25 yıl) bu suyu kullanarak yaptığımız domates üretiminde verim çok yüksek olmamasına rağmen hiçbir yerde tadamayacağınız lezzet ve aromada domatesler yetişiyor. Kuyu suyunun ec değerini çin malı ec metre ile ölçtüğümde 2,0 gösteriyordu. Yeni aldığım ve kalibre ettiğim adwa ad32 ile ölçtüm ve sonuç ec 2,5 .
Yaklaşık 15-20 yıl önce topraksız tarım ilgimi çekmişti. Bu sene ilk defa topraksız tarım denemesi yapmak nasip oldu. Hobi seram 50 m2. 7 nisanda fidelerin çoğunu 9-10 litre cocopeat ile doldurduğum fidan poşetlerine diktik. 50 tane fideyi ise Perlit ile doldurduğum fidan poşetlerine diktik. Kalsiyum ve magnezyum test kitleri ile suyun Kalsiyum ve magnezyum değerlerini ölçtüm. Kalsiyum 180 ppm. Magnezyum 100 ppm.
Kalsiyum ve magnezyum değerlerini ölçmeden önce florida 1. aşama domates formülüne göre gübre eriyiği hazırladım. Ama tedbiren eriyiğe kalsiyum ve magnezyumu %50 oranında azaltarak eriyik hazırladım. iyi ki öyle yapmışım. 200 Litre sulama tankına stok solüsyondan eklediğimde ; 2,5 olan ec 3,22 oldu. Bundan sonraki stok solüsyonu hazırlamamda Ölçüm değerlerine göre kalsiyum ve magnezyum hiç kullanmayacağım.
Resimdeki fideler 8 günlük

Eklenen Resimler

Düzenleyen mkarin19 : 07-05-2019 saat 01:22
mkarin19 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön